Կալիֆոռնիայում անտառային հրդեհների զոհերի թիվը հասել է 24-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լոս Անջելեսում արդեն մեկ շաբաթ մոլեգնող երկու անտառային հրդեհներն առնվազն 24 մարդու կյանք են խլել։ Հրշեջները շարունակում են հրդեհաշիջման աշխատանքները, սակայն ըստ կանխատեսումների՝ ուժգին քամիներն ավելի կտարածեն կրակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Հրդեհների պատճառով նաև 100 000 մարդ է տարհանվել։ Ամբողջական թաղամասեր վերածվել են ավերակների, տները գետնին են հավասարվել։ Ըստ Կալիֆոռնիայի իշխանությունների՝ շուրջ 12 300 կառույց է վնասվել կամ ոչնչացել։
Ըստ օդերևութաբանների կանխատեսումների՝ մինչև հունվարի 15-ը սպասվում են ուժգին քամիներ՝ 80-120 կմ/ժամ արագությամբ։ Իշխանությունները Լոս Անջելեսի շրջանի գրեթե 10 միլիոն բնակչությանը նախազգուշացրել են, որ նրանց կարող են տարհանման հրահանգներ տրվել բոցերի և թունավոր ծխի պատճառով։

Число жертв лесных пожаров в Калифорнии достигло 24
В результате двух лесных пожаров, бушующих в Лос-Анджелесе уже неделю, погибли по меньшей мере 24 человека. Пожарные продолжают тушить пожар, однако по прогнозам сильный ветер будет способствовать дальнейшему распространению огня. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Из-за пожаров эвакуированы 100 000 человек. Целые кварталы превращены в руины, дома сровнены с землей. По данным властей Калифорнии, около 12 300 построек были повреждены или разрушены.
По прогнозам метеорологов, до 15 января ожидается сильный ветер со скоростью 80-120 км/ч. Власти предупредили почти 10 миллионов жителей округа Лос-Анджелес, что им может быть приказано эвакуироваться из-за пожара и токсичного дыма.