Հայաստանը դիտարկում է Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը դիտարկում է Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը՝ պատասխանելով մի շարք լրատվամիջոցների հարցերին։
«Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկում է ՄԽ-ն լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը: 2024թ. դեկտեմբերի 19-ին, «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում պատասխանելով հարցին թե ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լուծարելու գաղափարի վերաբերյալ, վարչապետ Փաշինյանը նշել է.  (մեջբերում) «Կառուցողական: Մենք հասկանում ենք այն դիրքորոշումը, որ եթե չկա կոնֆլիկտ, ինչ իմաստ ունի կոնֆլիկտի կարգավորմամբ զբաղվող ձեւաչափի գոյությունը: Բայց մենք նաեւ ուզում ենք համոզվել, որ հենց այս նույն տրամաբանությամբ է հարցին մոտենում Ադրբեջանը, եւ նրա մղումը, ասենք, օրինակ այսպես կոչված «Արեւմտյան Ադրբեջանի» խոսույթի զարգացմամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականություն իրագործելը չէ» (մեջբերման ավարտ):
2025 թվականի հունվարի 8-ին ֆեյսբուքյան էջում կատարած գրառմամբ վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չկա եւ չի կարող լինել Արեւմտյան Ադրբեջան եւ ընդգծել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնող այդ խոսույթից Ադրբեջանի հրաժարվելու և խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը միանշանակ եւ աներկբա ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը եւ պատրաստ է դա վերահաստատել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, ինչպես նաև վերոնշյալ գրառման մեջ նշված մյուս բոլոր նախաձեռնությունների ու քայլերի իրագործմամբ: Կարեւոր է, որ Ադրբեջանը նույնպես միանշանակ եւ աներկբա ճանաչի Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը»,- նշել է Բաղդասարյանը:

YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. Armenia considers the possibility of applying to the OSCE with the request of dissolving the Minsk Group, the Armenian Prime Minister’s spokesperson Nazeli Baghdasaryan has said in comments for the media.
“The Republic of Armenia considers the possibility of applying to the OSCE for the dissolution of the MG. On 19 December, 2024, in an interview with Armenpress, when asked about Armenia’s stance regarding the idea of dissolving the OSCE MG, Prime Minister Pashinyan said, ‘Constructive. We understand the stance that if there is no conflict what's the meaning of the existence of a format dealing with the conflict resolution. But we also want to be convinced that Azerbaijan is approaching this issue in this same logic, and for instance, that its motive under developing the narrative of the so-called Western Azerbaijan isn't about engaging in aggressive policy against the territory of the Republic of Armenia.’
In a Facebook post on 8 January 2025, Prime Minister Pashinyan emphasized that there is no Western Azerbaijan in the territory of Armenia, and cannot be, and emphasized the need for Azerbaijan to abandon that narrative questioning Armenia’s territorial integrity, and establish peace.
The Republic of Armenia unambiguously and unequivocally recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and is ready to reaffirm this by signing the peace treaty, as well as implementing all other initiatives and steps described in the abovementioned post. It is important for Azerbaijan to likewise unambiguously and unequivocally recognize the territorial integrity of the Republic of Armenia,” Baghdasaryan said.