Բայդենը Կալիֆոռնիայի հրդեհներն անվանել է ամենակործանարարը նահանգի պատմության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կալիֆոռնիայում բռնկված հրդեհները, որոնց տարածությունը հասել է գրեթե 11 հազար հեկտարի, անվանել է նահանգի պատմության մեջ ամենաընդգրկուն և ամենակործանարար հրդեհները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Բայդենն այդ մասին հայտարարել է հունվարի 9-ին կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Դրանք ամենաավերիչ հրդեհներն են Կալիֆոռնիայի պատմության մեջ», - ասել է նա:
Ինչպես նշել է Բայդենը, ԱՄՆ իշխանությունները Կալիֆոռնիա են ուղարկում լրացուցիչ հրշեջ բրիգադներ և ավիացիա՝ կրակը մարելու համար։ Ներգրավված են հրշեջ բրիգադներ և հրշեջ ինքնաթիռներ նաև Կանադայից։
«Այս պահին տարհանվել է 360 հազար մարդ»,- հայտնել է ԱՄՆ նախագահը։
Պատասխանելով լրագրողների հարցին հրդեհներից հետո վերականգնման պոտենցիալ արժեքի մասին՝ Բայդենը ստույգ գումար չի հայտնել, սակայն նշել է, որ դա շատ մեծ թիվ կլինի։
«Ճշմարտությունն այն է, որ ոչ ոք չի կարող ձեզ ասել դա։ Ցանկացած մարդ, ով ձեզ այժմ թիվ հայտնի, պատկերացում չունի, թե ինչի մասին է խոսում», - նշել է նախագահը:

Байден назвал бушующие в Калифорнии пожары самыми разрушительными в истории штата
Президент США Джо Байден назвал бушующие в Калифорнии пожары, охватившие почти 11 000 гектаров, самыми масштабными и разрушительными в истории штата.
Как сообщает Арменпресс, Байден сказал это на пресс-конференции 9 января.
“Это наиболее распространенные разрушительные пожары в истории Калифорнии”, - подчеркнул он.
Байден сообщил, что власти США для тушения пожаров направили в Калифорнию дополнительные пожарные расчеты и авиацию. В работах также задействованы пожарные расчеты и пожарная авиация из Канады.
“На данный момент эвакуировано 360 тысяч человек”, - сообщил президент США.
Отвечая на вопрос журналиста о потенциальной стоимости восстановительных работ после пожаров, Байден не назвал точную сумму, но отметил, что это будет очень большая цифра.
“Правда в том, что никто не сможет вам сказать этого. Любой, кто назовет вам цифру сейчас, понятия не имеет, о чем говорит. Это очень, очень, очень большое число”, - заключил президент.