ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը ներկա է գտնվել «Աբովյան» ՔԿՀ-ում անցկացված տոնական միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հանուն ազատության» իրավական հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ, ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության աջակցությամբ ՀՀ ԱՆ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում դեկտեմբերի 25-ին կայացել է ժողովրդական երգերի համերգ, որին ներկա է եղել ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից։
Տոնական միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, Քրեակատարողական ծառայության պետի պարտականությունները կատարող Սահակ Գրիգորյանը:
«Հանուն ազատության» իրավական հասարակական կազմակերպությունը Հանրապետության տարբեր ՔԿՀ-ներում կազմակերպում է մշակութային և սոցիալական միջոցառումներ: Այս անգամ հերթը «Աբովյան» ՔԿՀ-ինն էր: Նախատոնական միջոցառումների շարքը մեկնարկել է «Արմավիր» ՔԿՀ-ում՝ դեկտեմբերի 24-ին, իսկ դեկտեմբերի 26-ին կանցկացվի նաև «Գորիս» ՔԿՀ-ում:
«Մենք ինքներս ձեր այստեղ գտնվելուն վերաբերվում ենք որպես ժամանակավոր երևույթ, կարծում եմ այստեղ գտնվելու ժամանակահատվածը պետք է օգտագործենք միասին վերաիմաստավորելու մեր բոլորի կյանքը, արժեհամակարգը, ինչպես նաև պետք է միտված լինենք մասնակցելու վերասոցիալականացման հնարավոր ծրագրերին, ինչը կանաչ քարտ է դեպի ազատության ճանապարհ»,- բացման խոսքում ընդգծել է Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը:
Նախարարը վստահեցրել է, որ առաջիկայում ավելի շատ վերասոցիալականացման ծրագրեր կնախատեսվեն, շարունակաբար կլավարկվեն պատժի կրման պայմանները, հույսով, որ ապագայում քրեակատարողական հիմնարկների կարիք մեր երկրում չի լինի:
Համերգային ծրագրի ընթացքում ելույթ են ունեցել Լեյլա Սարիբեկյանը, Նարեկ Պողոսյանը, Սամսոն Պանյանը, Արսեն Զաքարյանը, Դավիթ Հայրոյանը և Դավիթ Մելքոնյանը:
Միջոցառման ավատին վարչապետի տիկինը կարճ շփում է ունեցել դատապարտյալների հետ: Աննա Հակոբյանն առաջարկել է առաջիկայում հանդիպում կազմակերպել, քննարկել հարցերի ավելի լայն շրջանակ, որին դատապարտյալները ոգևորությամբ համաձայնել են:
Աննա Հակոբյանը ծանոթացել է նաև կրթական դասընթացների մասնակցած դատապարտյալների ձեռքի աշխատանքներին: Այս տարվա ընթացքում «Աբովյան» ՔԿՀ-ում նման դասընթացների մասնակցել է 20 դատապարտյալ:

Супруга премьер-министра Анна Акопян присутствовала на праздничном мероприятии в УИУ “Абовян”
По инициативе юридической НПО “За свободу”, при поддержке министерства юстиции и Уголовно-исполнительной службы МВД в исправительном учреждении “Абовян” 25 декабря состоялся концерт народных песен, на котором присутствовала супруга премьер-министра Армении Анна Акопян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса супруги премьер-министра, на праздничном мероприятии присутствовали также министр юстиции Армении Србуи Галян, руководитель Пенитенциарной службы Саак Григорян.
НПО “За свободу” организует культурно-общественные мероприятия в различных пенитенциарных учреждений республики. На этот раз настала очередь УИУ “Абовян”.
Серия предпраздничных мероприятий стартовала в УИУ “Армавир” 24 декабря и пройдет в УИУ “Горис” 26 декабря.
“Мы сами относимся к вашему пребыванию здесь как к временному явлению, думаю, период нашего пребывания здесь нужно использовать для переосмысления жизни, системы ценностей, а также нужно быть настроены на участие в возможных программах ресоциализации, что является зеленой картой на пути к свободе”, - подчеркнула министр юстиции Србуи Галян.
Министр заверила, что в ближайшее время будут планироваться новые программы ресоциализации, условия отбывания наказания будут постоянно улучшаться, с надеждой, что в будущем в нашей стране отпадет необходимость в пенитенциарных учреждениях.
В ходе концертной программы выступили Лейла Сарибекян, Нарек Погосян, Самсон Панян, Арсен Закарян, Давид Айроян и Давид Мелконян.
После мероприятия супруга премьер-министра провела короткое общение с осужденными. Анна Акопян предложила в ближайшее время организовать встречу, чтобы обсудить более широкий круг вопросов, на что осужденные с энтузиазмом согласились.
Анна Акопян также ознакомилась со сделанными вручную работами осужденных, принимавших участие в образовательных курсах. В этом году в УИУ “Абовян” в таких курсах приняли участие 20 осужденных.