Կրեմլում հուսով են, որ Հայաստանի վարչապետը տեսակոնֆերանսի միջոցով կմասնակցի ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կրեմլն ակնկալում է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեսակոնֆերանսի միջոցով կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) գագաթնաժողովին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությունը։
«Մենք հուսով ենք, որ արդեն վաղը, իսկ վաղը կլինի ԵԱՏՄ գագաթնաժողովը, նա (խմբ․ նկատի ունի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինայնին) կկարողանա մասնակցել տեսակոնֆերանսի միջոցով»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Պեսկովը հավելել է, որ դա շատ կարևոր է, քանի որ Հայաստանը կազմակերպության շատ կարևոր մասնակից է։
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ կորոնավիրուսով վարակվելու պատճառով չի կարողանա մասնակցել դեկտեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին, իսկ դեկտեմբերի 26-ին նշանակված ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին մասնակցելու մասին որոշում դեռ չի կայացրել:
ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպումն ամեն տարի ավանդաբար անցկացվում է դեկտեմբերի վերջին՝ Սանկտ Պետերբուրգում։ Այս անգամ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը տեղի կունենա Լենինգրադի մարզի «Իգորա» լեռնադահուկային առողջարանային համալիրում:

В Кремле надеются, что премьер-министр Армении примет участие в саммите ЕАЭС посредством видеоконференции
Кремль ожидает, что премьер-министр Армении Никол Пашинян примет участие в саммите Евразийского экономического союза (ЕАЭС) посредством видеоконференции.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на заявление пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова.
“Мы надеемся, что уже завтра, а завтра уже будет часть запланированная саммитом ЕАЭС, он сможет принять участие посредством видеоконференции”, - сказал представитель Кремля.
Песков добавил, что это очень важно, поскольку Армения является очень важным участником организации.
Ранее Никол Пашинян заявил, что не сможет принять участие в неофициальном саммите СНГ, который пройдет в Санкт-Петербурге 25 декабря, из-за диагностирования у него коронавируса, и он пока не принял решение об участии в саммите ЕАЭС 26 декабря.
Встреча лидеров стран СНГ традиционно проходит в конце декабря в Санкт-Петербурге. На этот раз неофициальный саммит пройдет в курортном комплексе “Игора” в Ленинградской области.