Բայդենը ստորագրել է օրենք՝ սպիտակագլուխ արծիվը պաշտոնապես ճանաչելով ԱՄՆ-ի ազգային թռչուն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը դեկտեմբերի 24-ին ստորագրել է օրենք սպիտակագլուխ արծիվը երկրի ազգային թռչուն ճանաչելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ABC լրատվամիջոցը։
Կոնգրեսն այս օրինագիծն ընդունել էր միաձայն։
Սպիտակագլուխ արծիվը Միացյալ Նահանգների պաշտոնական փաստաթղթերում օգտագործվող Մեծ կնիքի վրա պատկերված է 1782 թվականից, երբ դիզայնը վերջնական տեսքի բերվեց: Կնիքի վրա պատկերված են սպիտակագլուխ արծիվ, ձիթենու ճյուղ, նետեր, վահան՝ ԱՄՆ դրոշի գույներով, 13 աստղ՝ կապույտ ամպի մեջ և «E Pluribus Unum» գրությունը, որը նշանակում է «Շատերից միակը»։
ABC-ն հիշեցնում է, որ նույն թվականին ԱՄՆ Կոնգրեսը սպիտակագլուխ արծիվը հայտարարել էր ազգային խորհրդանիշ, սակայն այն պաշտոնապես չէր ճանաչվել ԱՄՆ-ի ազգային թռչուն։

Байден подписал закон, официально признающий белоголового орлана национальной птицей США
Президент США Джо Байден 24 декабря подписал закон о признании белоголового орлана национальной птицей страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ABC.
Конгресс принял этот законопроект единогласно.
Белоголовый орлан изображен на Большой печати, использующейся в официальных документах США с 1782 года, когда "дизайн был приведен в окончательный вид".
На печати изображены белоголовый орлан, оливковая ветвь, стрелы, щит в цветах флага США, 13 звезд в голубом облаке и надпись "E Pluribus Unum", что означает "Из многих - единое".
ABC напоминает, что в том же году Конгресс США объявил белоголового орлана национальным символом, однако официально он не был признан национальной птицей США.