ՀՀ վարչապետի առաջ քաշած թեզը ճշմարիտ է, հակառակն ապացուցելու համար նախկին նախագահները փաստ ու փաստարկ չունեն. Սարգիս Խանդանյան
ՀՀ վարչապետի առաջ  քաշած թեզը ճշմարիտ է, հակառակն ապացուցելու համար նախկին նախագահները փաստ ու փաստարկ չունեն. Սարգիս Խանդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանն արձագանքել է ՀՀ նախկին նախագահների կողմից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԼՂ հակամարտության թեմայով բանավեճի առաջարկը մերժելուն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պատգամավորը թեմայի վերաբերյալ գրառում է արել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Տրամաբանությունը  հուշում է, որ եթե մի հարցի շուրջ ունես համոզմունք և գիտես, որ դու ես ճշմարիտ, պիտի որ հակված լինես իմացածդ, դիրքորոշումդ տեղ հասցնել։
Հիմա հրապարակային առաջարկ ու հնարավորություն կա խոսելու մեր պետության պատմության ամենաառանցքային ու ամենացավոտ հարցի՝ Ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի շուրջ և ողջ ճշմարտությունը վեր հանելու կամ հրապարակային դարձած բովանդակությանը հակադրվելու համար, բայց այդ բանակցություններին «փորձագիտական» մակարդակով տիրապետողները փախչում են խոսակցությունից։
Նույն տրամաբանությունը հուշում է մեկ բան. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջ քաշած թեզը ճշմարիտ է և ակնհայտ, որ հակառակն ապացուցելու համար նախկին նախագահները փաստ ու փաստարկ չունեն»,- գրել է Սարգիս Խանդանյանը:
Ավելի վաղ  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ բանակցությունները մեկնարկից ի վեր եղել են Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին։ Փաշինյանը թեմայի շուրջ բանավեճի էր հրավիրել նախկին նախագահներին:
ՀՀ նախկին նախագահների գրասենյակները հերքել են վարչապետի հայտարարությունն ու հրաժարվել բանավեճին մասնակցելու առաջարկից:
Փաշինյանը Հայաստանի նախկին նախագահներին, որոնք իրենց ներկայացուցիչների միջոցով մերժել են այդ թեմայով բանավիճելու առաջարկը, կոչ է արել ևս մեկ անգամ մտածել և օգտվել այդ հնարավորությունից:

Выдвинутый премьер-министром тезис верен, у экс-президентов нет фактов и аргументов, доказывающих обратное: Саргис Ханданян
Депутат фракции “Гражданский договор” НС Армении Саргис Ханданян отреагировал на отказ бывших президентов Армении от предложения премьер-министра Никола Пашиняна провести дебаты по нагорно-карабахскому конфликту.
Как сообщает Арменпресс, депутат сделал запись на эту тему на своей странице в Facebook.
“Логика подсказывает, что если у тебя есть убеждение по какому-либо вопросу и ты знаешь, что ты прав, то ты должен быть склонен к тому, чтобы довести до общественности свою позицию и то, что ты знаешь.
Теперь есть публичное предложение и возможность поговорить о самом центральном и болезненном вопросе в истории нашего государства - карабахском переговорном процессе, и раскрыть всю правду или выступить против ставшего достоянием общественности содержания, но те, кто знает об этих переговорах “на экспертном уровне” избегают разговора.
Та же логика подсказывает: верен и очевиден тезис, выдвинутый премьер-министром Николом Пашиняном, что у экс-президентов нет фактов и аргументов, доказывающих обратное”, - написал Саргис Ханданян.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян написал на своей странице в Facebook, что с начала переговоров по нагорно-карабахскому конфликту речь шла о возвращении Нагорного Карабаха в состав Азербайджана. Пашинян пригласил бывших президентов принять участие в дебатах на эту тему.
Офисы экс-президентов опровергли заявление премьер-министра и отказались от предложения принять участие в дебатах.
Пашинян призвал бывших президентов Армении, которые через своих представителей отвергли предложение обсудить эту тему, еще раз подумать и воспользоваться этой возможностью.