Պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 9.6 տոկոսով, ծախսերը՝ 17.3 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարի հունվար–նոյեմբեր ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են պետական բյուջեի ինչպես եկամուտները, այնպես էլ ծախսերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել է ՀՀ 2024 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունը:
471203314_896316492675768_3653195253455046766_n.jpg
ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 2 տրլն 268.9 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 9.6% ով կամ 199.2 մլրդ դրամով:
ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 2 տրլն 501.1 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 17.3%-ով կամ 368.7 մլրդ դրամով:
ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 232.2 մլրդ դրամ պակասուրդով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 62.7 մլրդ դրամի դիմաց:

State budget revenues up by 9.6%, expenditures rise by 17.3%
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. In Armenia, both state budget revenues and expenditures increased in January–November this year compared to the same period last year.
The Ministry of Finance has published information on the implementation of the state budget of the Republic of Armenia for January–November 2024.
The state budget revenues of the Republic of Armenia amounted to 2 trillion 268.9 billion drams, reflecting a 9.6% increase (199.2 billion drams) compared to the same period last year. Meanwhile, state budget expenditures totaled 2 trillion 501.1 billion drams, marking a 17.3% increase (368.7 billion drams) from the previous year.
As a result, the state budget recorded a deficit of 232.2 billion drams, compared to a deficit of 62.7 billion drams in the same period of the prior year.