Պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 9.6 տոկոսով, ծախսերը՝ 17.3 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարի հունվար–նոյեմբեր ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են պետական բյուջեի ինչպես եկամուտները, այնպես էլ ծախսերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել է ՀՀ 2024 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունը:
471203314_896316492675768_3653195253455046766_n.jpg
ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 2 տրլն 268.9 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 9.6% ով կամ 199.2 մլրդ դրամով:
ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 2 տրլն 501.1 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 17.3%-ով կամ 368.7 մլրդ դրամով:
ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 232.2 մլրդ դրամ պակասուրդով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 62.7 մլրդ դրամի դիմաց:

Доходы госбюджета Армении увеличились на 9,6%, расходы – на 17,3%
В Армении в январе-ноябре текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован рост как доходов, так и расходов государственного бюджета.
Как сообщает Арменпресс, министерство финансов опубликовало информацию об исполнении госбюджета Армении за январь-ноябрь 2024 года.
Доходы госбюджета составили 2 трлн 268,9 млрд драмов, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы госбюджета увеличились на 9,6% или 199,2 млрд драмов.
Расходы госбюджета составили 2 трлн 501,1 млрд драмов, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года расходы госбюджета увеличились на 17,3% или 368,7 млрд драмов.
Дефицит составл 232,2 млрд драмов по сравнению с 62,7 млрд драмов за аналогичный период прошлого года.