Հունական «Էթնոս» պարբերականը ծավալուն հոդված է հրապարակել Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունաստանի «Էթնոս» պարբերականը հրապարակել է ծավալուն հոդված Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության և դրա տարածաշրջանային ու միջազգային նշանակության մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոդվածում նշվում է, որ Հայաստանի այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի նպաստել տարածաշրջանային ինտեգրմանն ու տնտեսական զարգացմանը՝ կապելով Հյուսիս-Հարավ և Արևելք-Արևմուտք տրանսպորտային միջանցքները։
Հոդվածում ընդգծվում է, որ Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային կապող օղակի դիրքը զգալի ներուժ է բացում։
«Խաղաղության խաչմերուկի» միջոցով նախատեսվում է զարգացնել հաղորդակցությունը Հայաստանի, Իրանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև՝ ներառելով ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներ, խողովակաշարեր և էլեկտրահաղորդման գծեր։ Հոդվածի համաձայն՝ նախաձեռնության հիմնական նպատակներից է նպաստել տարածաշրջանային խաղաղության հաստատմանը՝ տնտեսական, քաղաքական և մշակութային ամուր կապերի միջոցով։
Հոդվածում շեշտադրվում է, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը պահանջում է բաց սահմաններ և ենթակառուցվածքների զարգացում։ Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Ջորջ Գերապետրիտիսը ևս աջակցություն է հայտնել այս նախաձեռնությանը՝ հայտարարելով, որ «Խաղաղության խաչմերուկը» կարող է լինել տարածաշրջանային խնդիրների արդար և իրագործելի լուծում։
Հոդվածում նշվում է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը աջակցություն է ստացել մի շարք երկրների կողմից, ներառյալ ԱՄՆ-ը, ԵՄ-ն, Ֆրանսիան, Հունաստանը, Ռուսաստանը, Գերմանիան և Մեծ Բրիտանիան։ Հոդվածում նշվում է, որ այս նախաձեռնությունը կարող է Հարավային Կովկասը վերածել միջազգային առևտրի և համագործակցության առանցքի։
Հոդվածում նաև ընդգծվում է տրանսպորտային միջանցքների դիվերսիֆիկացման կարևորությունը, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանը կապել Սև ծովի և Պարսից ծոցի տարածաշրջանները՝ ընդլայնելով ավտոմոբիլային փոխադրումների, խողովակաշարերի և էլեկտրահաղորդման հնարավորությունները։
Հոդվածում եզրափակվում է, որ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը կարևոր ներդրում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործում։

Греческое издание “Этнос” опубликовало статью об инициативе правительства Армении “Перекресток мира”
Греческое издание “Этнос” опубликовало статью об инициативе правительства Армении “Перекресток мира” и ее региональном и международном значении.
Как сообщает Арменпресс, в статье говорится, что эта армянская инициатива направлена ​​на содействие региональной интеграции и экономическому развитию путем соединения транспортных коридоров Север-Юг и Восток-Запад. В статье подчеркивается, что позиция Армении как регионального связующего звена открывает значительный потенциал.
Через «Перекресток мира» планируется развивать сообщение между Арменией, Ираном, Турцией, Азербайджаном и Грузией, включая автомобильные и железные дороги, трубопроводы и линии электропередачи. Согласно статье, одной из основных целей инициативы является содействие установлению регионального мира посредством прочных экономических, политических и культурных связей.
В статье подчеркивается, что для установления мира в регионе необходимы открытые границы и развитие инфраструктуры. Министр иностранных дел Греции Йоргос Герапетритис также выразил поддержку этой инициативе, заявив, что “Перекресток мира” может стать справедливым и осуществимым решением региональных проблем.
Отмечается, что инициатива “Перекресток мира” получила поддержку ряда стран, в том числе США, ЕС, Франции, Греции, России, Германии и Великобритании. В статье говорится, что эта инициатива может превратить Южный Кавказ в центр международной торговли и сотрудничества.
Также подчеркивается важность диверсификации транспортных коридоров, что позволит Армении соединить регионы Черного моря и Персидского залива, расширив возможности автомобильного транспорта, трубопроводов и передачи электроэнергии.
В статье делается вывод, что инициатива Армении “Перекресток мира” является важным вкладом в установление мира и стабильности в регионе.