Սլովակիայի իշխանությունները հավանություն են տվել Ուկրաինային ականազերծման համակարգերի փոխանցմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սլովակիայի կառավարությունը հավանություն է տվել Ուկրաինային լոգիստիկ օգնության ևս մեկ փաթեթի փոխանցմանը, որը ներառում է ականազերծման համակարգեր և թունավոր նյութեր հայտնաբերելու դետեկտորներ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին ասված է Սլովակիայի նախարարների կաբինետի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Այս օգնության նպատակն է աջակցել Ուկրաինային՝ հաղթահարելու ներկայիս հակամարտության հետևանքները նրա բնակչության և ենթակառուցվածքների համար, հետաբար այն մարդասիրական բնույթ է կրում», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Սլովակիայի նախարարների կաբինետը մասնավորապես հավանություն է տվել Ուկրաինային հինգ BOŽENA ականազերծման համակարգերի, տասը ունիվերսալ հարդարման մեքենաների, թունավոր քիմիական նյութերի հեռահար հայտնաբերման երկու սարքերի և դրանց պահեստամասերի, կցանքների և պատգարակների փոխանցմանը:
Նախատեսվում է, որ օգնության փոխանցումը տեղի կունենա 2024 թվականի դեկտեմբերից 2025 թվականի մայիս ընկած ժամանակահատվածում։

Власти Словакии одобрили передачу Украине систем для разминирования
Правительство Словакии на заседании в среду одобрило передачу Украине очередного пакета материально-технической помощи, в который входят системы для разминирования и детекторы для обнаружения токсичных веществ. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, это следует из сообщения кабмина.
"Цель данной помощи - поддержка Украины в преодолении последствий актуального конфликта для ее населения и инфраструктуры", - сообщили в правительстве Словакии, добавив, что данная помощь носит гуманитарный характер.
Кабмин Словакии одобрил передачу Украине пяти систем для разминирования BOŽENA, десяти универсальных отделочных машин, двух устройств для дистанционного обнаружения токсичных химических веществ и запасных частей для них, прицепов и носилок.