Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը վստահ է, որ կրկին կարող է ղեկավարել Կառավարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը (Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն) հայտարարել է, որ վստահ է իր կարողությունների վրա՝ կրկին զբաղեցնելու Գերմանիայի դաշնային կառավարության ղեկավարի պաշտոնը։
«Իրականում, ես յուրաքանչյուր րոպե, ժամ, օր և շաբաթ ավելի եմ ներգրավվում պայքարում և ցանկանում եմ մարդկանց ոգեշնչել»,-  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Շոլցը Apokalypse & Filterkaffee փոդքաստի ընթացքում՝ պատասխանելով Բունդեսթագում վստահության քվեի քննարկումների վերաբերյալ հարցին։
Նա հիշեցրել է, որ 2021 թվականի վերջին դաշնային ընտրությունների ժամանակ նույնպես համարվել էր, որ շանսեր չունի, բայց, այնուամենայնիվ, կարողացել է ստանձնել կանցլերի պաշտոնը։
«Հենց դրա համար եմ կրկին վստահում ինքս ինձ»,- ընդգծել է Շոլցը։
Միաժամանակ, Շոլցը նշել է, որ ընտրությունները քաղաքացիների որոշումն են։
«Հենց այդ պատճառով էլ ես հիմա ստեղծում եմ արտահերթ դաշնային ընտրությունների հնարավորությունը, որոնք կանցկացվեն ոչ թե հաջորդ տարվա սեպտեմբերին, այլ փետրվարին»,- պարզաբանել է կանցլերը՝ հավելելով, որ այդ ժամանակ Գերմանիայի բնակիչները հնարավորություն կունենան որոշելու երկրի ապագա ուղին։

Канцлер Германии Олаф Шольц (Социал-демократическая партия Германии) заявил, что уверен в своей возможности вновь вступить в должность главы федерального правительства Германии.
«Действительно, каждую минуту, час, день и неделю я все больше вовлекаюсь в борьбу и хочу вдохновлять людей», - как передает Арменпресс, сказал Шольц в ходе подкаста Apokalypse & Filterkaffee, отвечая на вопрос об обсуждении вотума доверия в Бундестаге.
Он напомнил, что на федеральных выборах в конце 2021 года также считалось, что у него нет шансов, но, тем не менее, ему удалось занять пост канцлера.
«Вот почему я вновь доверяю себе», — подчеркнул Шольц.
При этом Шольц отметил, что выборы – это решение граждан.
«Именно по этой причине я сейчас создаю возможность внеочередных федеральных выборов, которые пройдут не в сентябре следующего года, а в феврале», - пояснил канцлер, добавив, что в это время у жителей Германии будет возможность определить дальнейший путь страны.