ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում ուղևորատար ինքնաթիռի և ռազմական ուղղաթիռի բախումից հետո գտել են «սև արկղերը»։ Բացի այդ, Պոտոմակ գետից, ուր ընկել էին օդանավերը, դուրս է բերվել 40 մարդու մարմին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CBS News-ը։
Կանզասի Վիչիտա քաղաքից չվերթ իրականացնող ուղևորատար ինքնաթիռում գտնվում էր 60 ուղևոր և անձնակազմի 4 անդամ, իսկ ուսումնական թռիչք իրականացնող ռազմական ուղղաթիռում՝ 3 զինվոր։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ ոչ ոք ողջ չի մնացել։
Թրամփը քննադատել է իր նախորդ Ջո Բայդենի վարչակազմին՝ նշելով, որ բազմազանության և ներառականության հետ կապված նախաձեռնությունները հանգեցրել են ավիացիայի ոլորտում մեղմ չափանիշների։ Նա նշել է, որ նախագահ Բարաք Օբամայից հետո ստանձնելով նախագահի պաշտոնը՝ փոխել էր ոլորտում ընդգրկվելու չափանիշները։
«Միայն ամենաբարձր ընդունակություններով անձինք, նրանք պետք է լինեն ամենաբարձր ինտելեկտով և հոգեբանորեն ամուր մարդիկ, կարող էին որակավորվել օդային երթևեկության կարգավարի դերի համար», - հայտարարել է Թրամփը՝ հիշատակելով տրանսպորտի նախկին նախարար Փիթ Բութիջիջին՝ նշելով, որ նրա կառավարումն «աղետալի» էր:
Փիթ Բութիջիջը X սոցիալական հարթակում արձագանքել է Թրամփի խոսքերին՝ նշելով, որ իր համար առաջնահերթ է եղել անվտանգությունը, և իրենց կառավարման տարիներին կոմերցիոն ոչ մի ինքնաթիռ ավիավթարի չի ենթարկվել։
«Այժմ նախագահ Թրամփն է ղեկավարում բանակը և Ավիացիայի դաշնային վարչությունը։ Նրա առաջին հրամանագրերից մեկն էր աշխատանքից հեռացնել առանցքային աշխատակիցներին, որոնք օգնում էին մեր երկինքն ապահով պահել», - գրել է նախկին պաշտոնյան։
CNN-ը հաղորդում է, որ հունվարի 29-ի գիշերը օդանավերի բախման պահին երկու կարգավարի փոխարեն աշխատում էր մեկը։ Հարցին՝ արդյոք բախման պատճառը եղել է աշխատակիցների թվի կրճատումը, Թրամփը պատասխանել է, որ հարցը բանիմաց լինելու մեջ է։
«Նման բան չպետք է տեղի ունենար։ Ես հենց այդ մասին եմ խոսում.... Եթե ճիշտ մարդիկ լինեն տեղում, շատ մարդկանց կարիք չի լինի», - ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ տրանսպորտի անվտանգության ազգային խորհուրդը հայտնել է, որ ավիավթարի պատճառների հետաքննության վերաբերյալ նախնական զեկույցը կհրապարակվի 30 օրվա ընթացքում։ «Սև արկղերը» կուղարկվեն գերատեսչության լաբորատորիա՝ վերլուծության։

«Черные ящики» были обнаружены после столкновения пассажирского самолета и военного вертолета в столице США Вашингтоне. Кроме того, из реки Потомак, куда упали самолеты, были вывезены тела 40 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CBS News.
На пассажирском самолете, летевшем из Уичито, штат Канзас, находились 60 пассажиров и 4 члена экипажа, а на военном вертолете, выполнявшем тренировочный полет, находились 3 солдата. Президент США Дональд Трамп подтвердил, что никто не выжил.
Трамп раскритиковал администрацию своего предшественника Джо Байдена, заявив, что инициативы по разнообразию и инклюзивности привели к снижению авиационных стандартов. Он отметил, что, вступив в должность президента после президента Барака Обамы, он изменил критерии включения в эту сферу.
«Только люди с высочайшими способностями, они должны обладать высочайшим интеллектом и психологически сильными, могут быть квалифицированы на роль авиадиспетчера», — сказал Трамп, имея в виду бывшего министра транспорта Пита Буттиджича, и отметив, что его управление было «катастрофическим».
Пит Буттиджич отреагировал на слова Трампа в социальной платформе X, отметив, что безопасность является для него приоритетом, и за время их правления ни один коммерческий самолет не разбился.
«Теперь президент Трамп отвечает за вооруженные силы и Федеральное управление гражданской авиации. Одним из его первых приказов было увольнение ключевых сотрудников, которые помогали обеспечивать безопасность нашего неба», - написал бывший чиновник.
CNN сообщает, что в ночь на 29 января, в момент столкновения самолета, работал один диспетчер вместо двух. На вопрос, стало ли причиной конфликта сокращение числа сотрудников, Трамп ответил, что это вопрос знаний.
«Такого не должно было случиться. Вот о чем я говорю... Если будут нужные люди, много людей не понадобится», - сказал Трамп.
Национальный совет по безопасности транспорта США сообщил, что предварительный отчет о расследовании причин авиакатастрофы будет опубликован в течение 30 дней. «Черные ящики» будут отправлены в лабораторию ведомства на анализ.