Այս տարի սպանվել է 68 լրագրող, մեծ մասը՝ հակամարտության գոտիներում․ ՅՈՒՆԵՍԿO
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2024 թվականին աշխարհի տարբեր երկրներում սպանվել է 68 լրագրող և մեդիագործիչ, տեղեկացնում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։ Նրանց 60 տոկոսը սպանվել է հակամարտությունների գոտիներում, ինչը վերջին տասնամյակի ամենաբարձր ցուցանիշն է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լրատվական ծառայությունը։
«Հակամարտությունների պայմաններում ճշգրիտ և հավաստի տեղեկատվությունը կարևոր է՝ աջակցելու համար տուժած բնակչությանը և տեղեկացնելու համար միջազգային հանրությանը։ Անթույլատրելի է, որ լրագրողները իրենց աշխատանքի համար վճարեն իրենց կյանքով։ Կոչ եմ անում բոլոր պետություններին միջոցներ ձեռնարկել և պաշտպանել լրագրողների անվտանգությունը՝ միջազգային իրավունքի համաձայն», – հայտարարել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն։
Պարզաբանվել է, որ 2024 թվականին հակամարտությունների գոտիներում արձանագրվել է լրագրողների 42 սպանություն։ Ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Պաղեստինում՝ 18 դեպք, որին հաջորդում են Ուկրաինան և Կոլումբիան՝ 4-ական դեպքով։ 3-ական դեպք գրանցվել է Իրաքում, Լիբանանում, Մյանմայում և Սուդանում։ Միայն մեկական դեպք է արձանագրվել Սիրիայում, Չադում, Սոմալիում և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում։ Այս տվյալները հաստատում են 2023 թվականին նկատված վտանգավոր միտումը. վերջին երկու տարիների ընթացքում հակամարտությունների գոտիներում սպանված լրագրողների թիվն ամենաբարձրը եղել է 2016-2017 թվականների համեմատ։
2024 թվականին լրագրողների ընդհանուր սպանությունների թիվը կազմել է 68, ինչը ավելի քիչ է 2023 թվականի (74 դեպք) և 2022 թվականի (88 դեպք) համեմատ։ Սպանությունների նվազման հիմնական պատճառն այն է, որ հակամարտություններից դուրս գտնվող երկրներում սպանությունների թիվը հասել է վերջին 16 տարվա ամենացածր ցուցանիշին՝ 26 դեպք։
Սա կարող է վկայել այն մասին, որ որոշ երկրներում, որոնք հակամարտությունների գոտիներ չեն, որոշակի առաջընթաց է գրանցվել լրագրողների դեմ հարձակումների կանխման ուղղությամբ։ Հատկապես նկատելի է Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրներում սպանությունների նվազումը. 2024 թվականին գրանցվել է 12 դեպք՝ 2023 թվականի 18-ի և 2022 թվականի 43-ի համեմատ։

At least 68 journalist killed in 2024 - UNESCO
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. For the second consecutive year, conflict zones have proven dangerous for journalists and media workers, with 2024 seeing at least 68 deaths in the line of duty, according to new data from the UNESCO.
More than 60 per cent of these killings occurred in countries experiencing conflict – the highest percentage in over a decade.
"Reliable information is vital in conflict situations to help affected populations and to enlighten the world," said UNESCO Director-General Audrey Azoulay.
“It is unacceptable that journalists pay with their lives for this work. I call on all States to step up and ensure the protection of media workers, in accordance with international law,” she added.
The report highlights that 42 journalists were killed in conflict zones this year, including 18 in Palestine, which recorded the highest toll.
Other countries such as Ukraine, Colombia, Iraq, Lebanon, Myanmar, and Sudan also saw multiple fatalities, underscoring the heightened risks in regions marked by violence and instability.
This follows an unsettling trend seen in 2023, with more journalists losing their lives in conflicts over the past two years than in any comparable period since 2016-2017.
While conflict zones remain a critical concern, the overall number of journalist killings decreased slightly during this year.
A notable reduction in deaths occurred in non-conflict areas, where 26 journalists were killed - the lowest figure in 16 years.
This decline was particularly evident in Latin America and the Caribbean, where journalist killings dropped from 43 in 2022 to 12 in 2024.