Բուլղարիան և Ռումինիան հունվարի 1-ից կդառնան Շենգենյան գոտու լիիրավ անդամներ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիության երկրները որոշում են կայացրել 2025 թվականի հունվարի 1-ից վերացնել վերահսկողությունը Բուլղարիայի և Ռումինիայի հետ ցամաքային սահմաններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԵՄ խորհրդի մամուլի ծառայությունը։
«Պատմական պահ է վերջապես ողջունել Բուլղարիային և Ռումինիային՝ որպես Շենգենյան գոտու լիիրավ անդամներ: Այս անդամ երկրների հետ և նրանց միջև ներքին ցամաքային սահմաններում անձանց ստուգումների վերացումը եղել է Հունգարիայի նախագահության առաջնահերթությունը, և այսօր մենք դա իրականություն ենք դարձրել: Այս քայլն օգուտ կբերի ոչ միայն Բուլղարիայի և Ռումինիայի քաղաքացիներին, այլև ամբողջ ԵՄ-ին», - ասել է ԵՄ խորհրդում նախագահող Հունգարիայի ներքին գործերի նախարար Շանդոր Պինտերը:
Եվրամիությանն անդամակցելուց ի վեր Բուլղարիան և Ռումինիան կիրառել են Շենգենյան օրենսդրության որոշ մասեր, այդ թվում՝ արտաքին սահմանների վերահսկողության, ոստիկանության համագործակցության և Շենգենյան տեղեկատվական համակարգի կիրառման հետ կապված: 2023 թվականի դեկտեմբերի 30-ին ԵՄ խորհուրդը որոշեց կիրառել Շենգենյան համաձայնագրի մնացած մասերը և 2024 թվականի մարտի 31-ից վերացնել անձանց ստուգումները ներքին օդային և ծովային սահմաններում։
Շենգենյան տարածքը ներկայում ընդգրկում է 29 երկիր (27 անդամ երկրներից 25-ը, ինչպես նաև Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը, Նորվեգիան և Շվեյցարիան) և 420 միլիոն բնակչություն: ԵՄ խորհուրդն իր հաղորդագրության մեջ հիշեցնում է, որ Կիպրոսի հետ ներքին սահմանների նկատմամբ վերահսկողությունը դեռևս չի հանվել, իսկ Իռլանդիան Շենգենյան գոտու մաս չէ։

Болгария и Румыния станут полноправными членами Шенгенской зоны с 1 января
Страны Евросоюза приняли решение отменить контроль на сухопутных границах с Болгарией и Румынией с 1 января 2025 года. Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространила пресс-служба Совета ЕС.
"Это исторический момент, чтобы наконец приветствовать Болгарию и Румынию в качестве полноправных членов Шенгенской зоны. Отмена проверок лиц на внутренних сухопутных границах была приоритетом председательства Венгрии. Этот шаг принесет пользу не только гражданам Болгарии и Румынии, но и всему ЕС", - сказал министр внутренних дел председательствующий в Совете ЕС Венгрии Шандор Пинтер.
После вступления в Евросоюз Болгария и Румыния применяли части Шенгенского законодательства, включая те, которые касаются контроля на внешних границах, сотрудничества полицейских служб и использования шенгенской информационной системы. 30 декабря 2023 года Совет ЕС принял решение о применении с 31 марта 2024 года оставшихся частей Шенгенского соглашения и отмене проверок лиц на внутренних воздушных и морских границах.
В настоящее время Шенгенская зона охватывает 29 стран (25 из 27 государств-членов, а также Исландию, Лихтенштейн, Норвегию и Швейцарию) и 420 млн населения. Контроль на внутренних границах с Кипром еще не отменен, а Ирландия не входит в Шенгенскую зону, напоминает Совет ЕС в своем коммюнике.