Մենք պետք է բացառենք ատելության խոսքը և ցեղասպանության մտադրություններն ու գործողությունները. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ուղերձը՝ երևանյան ֆորումի մասնակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշն ուղերձ է հղել Երևանում անցկացվող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումի մասնակիցներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր ուղերձում Գուտերեշն ընդգծել է, որ հարկավոր է ուժեղացնել կանխարգելման գործիքները՝ ներառյալ կրթությունը, ինչպես նաև հակազդել ապատեղեկատվությանը, որը կարող է խթանել ատելության խոսքն ու ցեղասպանության մտադրություններն ու գործողությունները:
«Այսօր լրանում է «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 76-րդ տարեդարձը։ Կոնվենցիան, որն ընդունվել է Հոլոքոստի աներևակայելի սարսափների հետևանքով, գրավական է ցեղասպանությունից տուժածներին և վերապրածներին՝ ապահովելու, որ այս վայրագությունները երբեք չկրկնվեն։ Ցավոք սրտի, պառակտումներով, անվստահությամբ և բռնությամբ պատված աշխարհում ցեղասպանության մութ ուրվականը դեռ մեզ հետ է»,- նշել է Գուտերեշը:
Հանուն ցեղասպանության զոհերի և վերապրածների՝ բոլոր կառավարությունները, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պնդմամբ, պետք է վավերացնեն և ամբողջությամբ կատարեն Կոնվենցիան՝ պատասխանատվության ենթարկելով մեղավորներին։
«Մենք պետք է ուժեղացնենք կանխարգելման գործիքները, ներառյալ կրթությունը և հակազդենք  ապատեղեկատվությանը, որը կարող է խթանել ատելության խոսքն ու ցեղասպանության մտադրություններն ու գործողությունները: Մենք պետք է հարգենք և իրականացնենք Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները Կոնվենցիայի կիրառման վերաբերյալ։ Եվ մենք պետք է ամեն ինչ անենք վաղ նախազգուշացնող նշանները բացահայտելու և ահազանգելու համար։ Ցեղասպանության զոհերին և վերապրածներին հարգելու լավագույն միջոցն այս դաժան հանցագործությունը կանխելուն ուղղված գործողությունների ակտիվացումն է»,- իր ուղերձում նշել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը:

Мы должны исключить разжигание ненависти, а также геноцидным намерения и действия - послание Генерального секретаря ООН участникам форума в Ереване
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш направил послание участникам проходящего в Ереване V Глобального форума "Против преступления геноцида".
Как сообщает Арменпресс, в своем послании Гутерриш подчеркнул необходимость усиления инструментов профилактики, в том числе образования, а также противодействия дезинформации, которая может способствовать разжиганию ненависти и геноцидным намерениям и действиям.
"Сегодня исполняется 76 лет со дня принятия Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. Принятая после невообразимых ужасов Холокоста Конвенция обязывает жертв и переживших геноцид обеспечить, чтобы эти зверства никогда не повторились. К сожалению, в мире, страдающем от разногласий, недоверия и насилия, темный призрак геноцида все еще с нами", — отметил Гутерриш.
Ради жертв и выживших после геноцида все правительства, по мнению Генерального секретаря ООН, должны ратифицировать и полностью выполнять Конвенцию, привлекая виновных к ответственности.
"Мы должны усилить инструменты предотвращения, включая образование, и противостоять дезинформации, которая может способствовать разжиганию ненависти и геноцидным намерениям и действиям. Мы должны уважать и выполнять решения Международного Суда по применению Конвенции. И мы должны сделать все возможное, чтобы выявлять ранние тревожные признаки и поднимать тревогу. Лучший способ почтить память жертв и выживших в результате геноцида – активизировать действия, направленные на предотвращение этого жестокого преступления", – говорится в послании генсека ООН.