Իսրայելն ավելի քան 300 ավիահարված է հասցրել Սիրիային՝ երկրում իշխանության տապալումից ի վեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելական ռազմական ինքնաթիռները 310 ավիահարված են հասցրել Սիրիայի տարածքին դեկտեմբերի 8-ին երկրում իշխանության տապալումից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարան» կազմակերպությունը։
Նշվում է, որ Իսրայելը թիրախավորել է, այդ թվում, Հալեպում հակաօդային պաշտպանության ուժերին պատկանող գործարանները, Դամասկոսի արվարձաններում զենքի և զինամթերքի պահեստները։
Ըստ հրապարակման՝ Սիրիայի տարածքի վրա զանգվածային ավիահարվածների միջոցով Իսրայելը նպատակ ունի ոչնչացնել Սիրիայի ապագա բանակի ամբողջ սպառազինությունը։ Նշվում է, որ հարձակումների հետևանքով լիովին կասեցվել են հակաօդային պաշտպանության հնարավորությունները։
Իսրայելն իր հերթին հաղորդում է, որ հարվածների նպատակն է թույլ չտալ, որ զենքերը հայտնվեն «ծայրահեղականների ձեռքերում», մինչ Սիրիայում անցումային շրջան է։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հերքել է այն տեղեկությունները, որ իր զորքերը Սիրիայի տարածքում են՝ Դամասկոսից ոչ հեռու՝ նշելով, որ դրանք «կեղծ» լուրեր են։
Ավելի վաղ Սիրիայի անվտանգության ուժերում Reuters-ի աղբյուրները հայտնել էին, որ իսրայելական զորքերը մտել են Սիրիա և գտնվում են Դամասկոսի հարավ-արևմուտքում՝ մայրաքաղաքից մոտ 25 կմ հեռավորության վրա։

More than 300 Israeli strikes on Syria since fall of government: reports
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. Israeli warplanes have reportedly conducted hundreds of airstrikes across Syria, including in the capital, Damascus, according to the UK-based Syrian Observatory for Human Rights (SOHR). The organization has documented more than 310 strikes by the IDF since the fall of the Assad regime on Sunday, the BBC reported.
According to the SOHR, the strikes targeted Syrian Army military facilities, including weapon warehouses, ammunition depots, airports, naval bases, and research centers.
Israel stated that its actions aim to prevent weapons from falling "into the hands of extremists" as Syria transitions to a post-Assad era.
The SOHR reported that the attacks spanned Aleppo, Damascus, and Hama, with more than 60 strikes carried out overnight between Monday and Tuesday alone. Reports indicate that many of the targeted facilities have been completely destroyed.
The IDF denied allegations that its troops had entered Syrian territory, telling the BBC that reports of tanks near Damascus were "false."