Իսրայելն ավելի քան 300 ավիահարված է հասցրել Սիրիային՝ երկրում իշխանության տապալումից ի վեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելական ռազմական ինքնաթիռները 310 ավիահարված են հասցրել Սիրիայի տարածքին դեկտեմբերի 8-ին երկրում իշխանության տապալումից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարան» կազմակերպությունը։
Նշվում է, որ Իսրայելը թիրախավորել է, այդ թվում, Հալեպում հակաօդային պաշտպանության ուժերին պատկանող գործարանները, Դամասկոսի արվարձաններում զենքի և զինամթերքի պահեստները։
Ըստ հրապարակման՝ Սիրիայի տարածքի վրա զանգվածային ավիահարվածների միջոցով Իսրայելը նպատակ ունի ոչնչացնել Սիրիայի ապագա բանակի ամբողջ սպառազինությունը։ Նշվում է, որ հարձակումների հետևանքով լիովին կասեցվել են հակաօդային պաշտպանության հնարավորությունները։
Իսրայելն իր հերթին հաղորդում է, որ հարվածների նպատակն է թույլ չտալ, որ զենքերը հայտնվեն «ծայրահեղականների ձեռքերում», մինչ Սիրիայում անցումային շրջան է։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հերքել է այն տեղեկությունները, որ իր զորքերը Սիրիայի տարածքում են՝ Դամասկոսից ոչ հեռու՝ նշելով, որ դրանք «կեղծ» լուրեր են։
Ավելի վաղ Սիրիայի անվտանգության ուժերում Reuters-ի աղբյուրները հայտնել էին, որ իսրայելական զորքերը մտել են Սիրիա և գտնվում են Դամասկոսի հարավ-արևմուտքում՝ մայրաքաղաքից մոտ 25 կմ հեռավորության վրա։

Израиль осуществил более 300 авиаударов по Сирии с момента свержения президента Асада
Израильские военные самолеты нанесли 310 авиаударов по территории Сирии с момента свержения правительства в стране 8 декабря. Как передает Арменпресс, об этом сообщает организация “Syrian Observatory for Human Rights”.
Отмечается, что Израиль атаковал, среди прочего, принадлежащие силам ПВО заводы в Алеппо, склады оружия и боеприпасов в пригороде Дамаска.
По данным издания, путем массированных авиаударов по территории Сирии Израиль стремится уничтожить все вооружение будущей армии Сирии. Отмечается, что в результате атак возможности противовоздушной обороны были полностью приостановлены.
Израиль, со своей стороны, сообщает, что цель ударов – не допустить попадания оружия в руки “экстремистов”, пока Сирия находится в переходном периоде.
Армия обороны Израиля опровергла сообщения о том, что ее войска находятся в Сирии, недалеко от Дамаска, назвав их “фейковыми” новостями.
Ранее источники в сирийских силах безопасности сообщили Reuters, что израильские войска вошли в Сирию и расположены на юго-западе Дамаска, примерно в 25 км от столицы.