ԱՄՆ ԶՈւ կենտրոնական հրամանատարության ղեկավարն այցելել է Սիրիայում ամերիկյան ռազմակայաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) ղեկավար Մայքլ Կուրիլան հանդիպումներ է անցկացրել Սիրիայում գտնվող ամերիկյան ռազմակայաններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 10-ին հայտնել է CENTCOM-ը։
«Այսօր գեներալ Կուրիլան Սիրիայի մի քանի ռազմակայաններում հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ ռազմական հրամանատարների, զինծառայողների, ինչպես նաև ԻՊ խմբավորման դեմ պայքարող կոալիցիայի մեր գործընկերների, «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» հետ», - ասվում է X սոցիալական հարթակում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Կուրիլային զեկուցվել է տարածաշրջանում արագ զարգացող իրավիճակի, ինչպես նաև այն միջոցների մասին, որոնք ձեռնարկվում են՝ թույլ չտալու, որ ԻՊ-ն օգտվի ներկա իրավիճակից։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Սիրիայում գտնվող ռազմակայաններ այցելելուց հետո գեներալ Կուրիլան մեկնել է Բաղդադ, որտեղ բանակցություններ է վարել Իրաքի ղեկավարության հետ։ Կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության և տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդումը, Սիրիայում արագ փոփոխվող իրավիճակը, ինչպես նաև Իրաքում ԻՊ-ի դեմ ուղղված գործողությունները։
Ավելի վաղ Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտնել էր, որ նախագահ Բաշար ալ-Ասադի տապալումից հետո ամերիկյան զորքերը կմնան Սիրիայում՝ որպես ԻՊ-ի դեմ ուղղված առաքելության մաս։

Глава Центрального командования Вооруженных сил США посетил американские военные базы в Сирии
Глава Центрального командования Вооруженных сил США (CENTCOM) Майкл Курилла посетил американские военные базы в Сирии. Как передает Арменпресс, об этом 10 декабря сообщил ЦЕНТКОМ.
“Сегодня генерал Курилла на нескольких базах в Сирии провел встречи с военачальниками, военнослужащими США, а также с нашими партнерами по коалиции против группировки ИГ: Сирийскими демократическими силами”, - говорится в сообщении, опубликованном в социальной сети X.
Куриллу проинформировали о быстро меняющейся ситуации в регионе, а также о мерах, которые принимаются, чтобы не позволить ИГ воспользоваться текущей ситуацией.
В сообщении говорится, что после посещения военных баз в Сирии генерал Курилла отправился в Багдад, где провел переговоры с иракским руководством. Стороны обсудили вопросы укрепления двустороннего сотрудничества и региональной безопасности, быстро меняющуюся ситуацию в Сирии, а также операции против ИГ в Ираке.
Ранее высокопоставленный представитель Белого дома заявил, что после свержения президента Башара Асада американские войска останутся в Сирии в рамках миссии против ИГ.