Ամերիկյան զորքերը կմնան Սիրիայում. Սպիտակ տան պաշտոնյա
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկյան զորքերը կմնան Սիրիայում նախագահ Բաշար ալ-Ասադի տապալումից հետո՝ որպես հակաահաբեկչական առաքելության մի մաս, որն ուղղված է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայիններին ոչնչացնելուն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Reuters NEXT համաժողովի ընթացքում տված հարցազրույցում հայտնել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Ջոն Ֆայները։
«Այդ զորքերը գտնվում են այնտեղ շատ կոնկրետ և կարևոր պատճառով, այլ ոչ թե որպես սակարկության առարկա», - ասել է Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Ֆայների խոսքով՝ ամերիկյան զորքերն «այնտեղ են եղել գրեթե մեկ տասնամյակ կամ ավելի՝ ԻՊ-ի դեմ պայքարելու համար…. մենք հավատարիմ ենք մնում այդ առաքելությանը»:
Այն հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ զինվորականները մնում են Սիրիայում, Ֆայները պատասխանել է. «Այո»։
2014 թվականին «Իսլամական պետությունը» գրավեց Սիրիայում և Իրաքում հսկայական տարածքներ և հռչակեց Իսլամական խալիֆայություն, նախքան ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան նրանց դուրս մղեց մինչև 2019 թվականը:
Reuters-ը նշում է, որ Վաշինգտոնն այժմ իր ռազմական ներկայությունը դիտարկում է որպես կայունության երաշխիք, թեև դեռևս պարզ չէ, թե Սիրիայի նոր ղեկավարներն ինչպես կվերաբերեն երկրում ԱՄՆ ներկայությանը:
Վաշինգտոնը դեռևս ահաբեկչական կազմակերպություն է համարում սուննի «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» խմբավորումը, որը գլխավորում էր Ասադի ռեժիմը տապալած ապստամբ ուժերը։
«Այս խմբերի հետ կապված քաղաքականության պաշտոնական փոփոխություններ չեն եղել։ Այդ դասակարգումները չեն արվում՝ հիմնվելով այն բանի վրա, թե ինչ են այդ խմբերն ասում կամ հայտարարում իրենց մտադրությունների մասին։ Ամեն ինչ հիմնված է նրանց գործողությունների վրա, ուստի մենք կհետևենք», - հավելել է Ֆայները:
Սպիտակ տան պաշտոնյան «բավականին կառուցողական» է որակել խմբավորումների ներկայացուցիչների կողմից վերջին շաբաթների ընթացքում արված որոշ հայտարարություններ, սակայն միևնույն ժամանակ նշել է, որ Վաշինգտոնը կսպասի, որ տեսնի՝ արդյոք այդ հայտարարություններին հաջորդում են գործողություններ՝ հաստատելու «վստահելի, ներառական կառավարում Սիրիայում»:
Ֆայները հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը կապի մեջ է նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմի հետ և տեղեկացնում է նրանց Սիրիայում տիրող իրավիճակի մասին։

Войска США останутся в Сирии: чиновник Белого дома
После свержения президента Башара Асада американские войска останутся в Сирии в рамках контртеррористической миссии, направленной на уничтожение боевиков Исламского государства.
Как передает Арменпресс, об этом в интервью на конференции Reuters NEXT сообщил заместитель советника президента США по национальной безопасности Джон Файнер.
“Эти войска находятся там по очень конкретной и важной причине, а не в качестве какого-либо предмета для торга”, - заявил высокопоставленный представитель Белого дома.
Он добавил, американские войска “находятся там уже почти десятилетие или дольше, чтобы сражаться с ИГ... мы по-прежнему привержены этой миссии”.
На вопрос, останутся ли американские военные в Сирии, Файнер ответил утвердительно.
В 2014 году “Исламское государство” захватило огромные территории в Сирии и Ираке и провозгласило на них Исламский халифат, пока коалиция под руководством США не вытеснила их к 2019 году.
Reuters отмечает, что Вашингтон теперь рассматривает свое военное присутствие как гарантию стабильности, хотя до сих пор неясно, как новые лидеры Сирии будут относиться к присутствию США в стране.
Суннитскую группировку “Хаят Тахрир аш-Шам”, возглавлявшую повстанческие силы, свергнувшие режим Асада, Вашингтон по-прежнему считает террористической организацией.
“В отношении таких групп формальных изменений в политике не было. Эти определения не основываются на том, что группировки говорят или заявляют о своих намерениях, а на их действиях, поэтому мы будем наблюдать”, - подчеркнул Файнер.
Представитель Белого дома охарактеризовал некоторые заявления, сделанные представителями группировок в последние недели, как “достаточно конструктивные”, но в то же время отметил, что Вашингтон пока подождет, чтобы понять, последуют ли за этими заявлениями действия по установлению “авторитетного, инклюзивного управления Сирией”.
Файнер также сообщил, что администрация президента США Джо Байдена находится в контакте с командой новоизбранного президента Дональда Трампа и информирует их о ситуации в Сирии.