Սիրիայի ընդդիմությունն անցումային կառավարության ղեկավար է նշանակել Մուհամեդ ալ-Բաշիրին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայի ընդդիմությունն անցումային կառավարություն ձևավորելու համար նշանակել է Մուհամեդ ալ-Բաշիրին, որը նախկինում ղեկավարում էր երկրի հյուսիս-արևմուտքում ապստամբների կողմից վերահսկվող հատվածը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Brussels Times պարբերականը՝ վկայակոչելով սիրիական հեռուստաալիքները։
Ալ-Բաշիրը կղեկավարի այս կառավարությունը՝ իրականացնելով անցումը և «կանխելու, որ երկիրը հայտնվի քաոսի մեջ», հայտնել են սիրիական ԶԼՄ-ները։
Սիրիայի վարչապետ Մուհամեդ ալ-Ջալալին դեկտեմբերի 9-ին համաձայնել էր իշխանությունը փոխանցել ընդդիմությանը։ Reuters-ի աղբյուրը հայտնել է, որ ընդդիմության գլխավոր հրամանատար Աբու Մոհամեդ ալ-Ջուլանին (իսկական անունը՝ Ահմեդ Հուսեյն ալ-Շարաա) հանդիպում է ունեցել վարչապետ Մուհամեդ ալ Ջալալիի և փոխնախագահ Ֆեյսալ Միկդադի հետ՝ քննարկելու անցումային կառավարությունը։ Ջալալին ասել է, որ իշխանության փոխանցումը կտևի մի քանի օր։
Անցումային կառավարության ղեկավար Մուհամեդ ալ-Բաշիրը նախկինում ղեկավարել է «Սիրիայի փրկության կառավարությունը»՝ ստեղծված 2017 թվականին «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» խմբավորման և ընդդիմադիր այլ խմբերի կողմից Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ։ «Սիրիայի փրկության կառավարությունը» ղեկավարում է երկրի հյուսիս-արևմտյան շրջանների մեծ մասը։
Դեկտեմբերի 8-ին զինված ընդդիմությունը գրավել է մայրաքաղաք Դամասկոսը։ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը հեռացել է երկրից և, ըստ հրապարակումների, ապաստան ստացել Ռուսաստանում։
Սիրիայում մարդիկ փորձում են վերադառնալ կյանքի նորմալ հուն։ Ըստ Reuters-ի՝ դեկտեմբերի 10-ին կվերաբացվեն բանկերը։ Նավթի նախարարությունն իր բոլոր աշխատակիցներին կոչ է արել վերադառնալ աշխատանքի՝ ասելով, որ նրանց անվտանգությունն ապահովելու համար կտրամադրվի պաշտպանություն։

Сирийская оппозиция назначила Мухаммеда аль-Башира главой переходного правительства
Сирийская оппозиция назначила Мохаммеда аль-Башира, который ранее возглавлял контролируемую повстанцами часть северо-запада страны, главой переходного правительства. Он должен сформировать переходное правительство. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета The Brussels Times со ссылкой на сирийские телеканалы.
Аль-Башир возглавит правительство, чтобы осуществить переход и “не допустить впадения страны в хаос”, сообщают сирийские СМИ.
9 декабря премьер-министр Сирии Мухаммад аль-Джалали согласился передать власть оппозиции. Источник Reuters сообщил, что главный командир оппозиции Абу Мохаммед аль-Джулани (настоящее имя Ахмед Хусейн аль-Шараа) встретился с премьер-министром Мохаммедом аль-Джалали и вице-президентом Фейсалом Микдадом, чтобы обсудить переходное правительство. Джалали сообщил, что передача власти займет несколько дней.
Глава переходного правительства Мохаммед аль-Башир ранее возглавлял Сирийское правительство спасения, созданное в 2017 году группировкой “Хайят Тахрир аш-Шам” и другими оппозиционными группировками. Сирийское правительство спасения контролирует большую часть северо-западных регионов страны.
8 декабря вооруженная оппозиция захватила столицу Дамаск. Президент Сирии Башар Асад покинул страну и получил убежище в России.
Люди в Сирии пытаются вернуться к нормальной жизни. По данным Reuters, банки вновь откроются 10 декабря. Министерство нефти призвало всех своих сотрудников вернуться на работу, заявив, что их безопасность будет обеспечена.