ԵԽԽՎ հանձնաժողովի նիստում քննարկվել են ԼՂ-ի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստի շրջանակում քննարկում է եղել նաև Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի պատճառով ստեղծված հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում հրավիրված ճեպազրույցում հայտնեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը:
ԵԽԽՎ-ն իր իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստը որոշել է անցկացնել Երևանում: Դեկտեմբերի 9-ին և 10-ին կքննարկվեն հանձնաժողովի օրակարգում ընդգրկված հարցերը:
«ԵԽԽՎ-ի համապատասխան հանձնաժողովները տարվա ընթացքում ունեն մեկ հնարավորություն՝ կազմակերպել հանձնաժողովի նիստը ոչ հանձնաժողովի նիստերի անցկացման համար սովորաբար օգտագործվող վայրերում՝ մասնավորապես Փարիզոմ և Ստրասբուրգում: Այս տարի այդ հնարավորությունն ընձեռվեց Հայաստանին: Եվ այս տարի Հայաստանի Ազգային ժողովն է հյուրընկալել մեր գործընկերներին»,-ասաց Վլադիմիր Վարդանյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե հայ գերիների հարցը կքննարկվի՞ արդյոք՝ պատգամավորը վստահեցրեց՝ հայկական պատվիրակությունն Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների առնչությամբ մշտապես հարցեր է բարձրացնում: Այդ հարցերը բարձրացվել են նաև մի շարք զեկույցներում, որոնք արդեն իսկ ընդունվել են ԵԽԽՎ-ի կողմից:
«Մենք չենք կարող օրակարգ ձևավորել: Բայց, իհարկե, Հայաստանում այս նիստի անցկացման, քննարկումների ժամանակ մենք չէինք կարող խուսափել այս հարցերի քննարկումից: Օրակարգային հարցերից մեկը եղել են այն իրավական ու մարդասիրական հետևանքները, որոնք կապ են ունեցել Արցախում Ադրբեջանի ռազմական օպերացիայի հետևանքով տեղի ունեցածի հետ: Ունեցել ենք հնարավորություն՝ քննարկելու այդ հարցերը: Օրակարգի շրջանակում մենք դա քննարկել ենք փակ ռեժիմում»,-ասաց Վարդանյանը:
Նա նկատեց՝ ռազմագերիների հետ կապված հարցում ԵԽԽՎ-ն արել է, ինչ հնարավոր է: Այն  բանաձևերը, որոնք ընդունվել են ԵԽԽՎ-ում, հստակ անդրադարձել են ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման խնդրին: «Պահանջել ԵԽԽՎ-ից ինչ-որ ավել բան անել, մենք չենք կարող: Այն բոլոր օրակարգային հարցերը՝ կապված ռազմագերիների հետ, բարձրացվել են, և ստացել են իրենց համապատասխան լուծումները բանաձևերում»,-նշեց պատգամավորը:
Վարդանյանը հիշեցրեց՝ Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորություններն այս տարի չէին հաստատվել ԵԽԽՎ-ում, և նրանք չեն մասնակցում ԵԽԽՎ նիստերին: Մի շարք պահանջներ էին ներկայացվել ադրբեջանական պատվիրակությանը, որոնք պետք է կատարվեն ԵԽԽՎ-ում նրանց վերադարձի համար: Նրանց վերադարձի համար, սակայն, Վարդանյանը նշմարվող առաջընթաց չի նկատում:
Դեկտեմբերի 9-ը Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիայի ընդունման օրն է, դեկտեմբերի 10-ը Մարդու իրավունքների օրն է: Երևանում այս միջոցառման կազմակերպումը պայմանավորված է նաև այս հարցերի քննարկումներով և այս հիշատակի օրերով:

На заседании Комитета ПАСЕ обсуждены последствия агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха
В рамках прошедшего в Ереване заседания Комитета по правовым вопросам и правам человека Парламентской ассамблеи Совета Европы состоялось обсуждение гуманитарных последствий военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха.
Как передает Арменпресс, об этом на брифинге в НС сообщил председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, член комиссии ПАСЕ по правовым вопросам и правам человека Владимир Варданян.
ПАСЕ приняла решение 9 и 10 декабря в Ереване провести заседание Комитета по правовым вопросам и правам человека.
“В течение года соответствующие комитеты ПАСЕ имеют одну возможность провести заседание комитета в местах, обычно не используемых для проведения заседаний комитетов, а именно в Париже и Страсбурге. В этом году такая возможность была предоставлена Армении, и Национальное собрание Армении принимает наших коллег”, - сказал Владимир Варданян.
Переходя к вопросу, будет ли обсуждаться вопрос армянских военнопленных, депутат заверил, что армянская делегация постоянно поднимает вопросы о военнопленных, находящихся в Азербайджане.
“Мы не можем формировать повестку дня. Но, конечно, в ходе обсуждений в Армении мы не можем избежать обсуждения этих вопросов. Одним из вопросов повестки дня были правовые и гуманитарные последствия, возникшие в результате военной операции в Арцахе, и у нас была возможность обсудить эти вопросы в закрытом режиме”, - сказал Варданян.
Он отметил: "ПАСЕ сделала все возможное в отношении военнопленных. В принятых ПАСЕ резолюциях четко рассматривается вопрос немедленного возвращения военнопленных. Мы не можем требовать от ПАСЕ большего. Все вопросы находятся в повестке. Вопросы, касающиеся военнопленных, поднимались и получали соответствующие решения в резолюциях”.
Варданян напомнил, что полномочия азербайджанской делегации в этом году не были утверждены в ПАСЕ, и они не участвовали в заседаниях ПАСЕ.
9 декабря - день принятия Конвенции о предотвращении геноцида и наказании за него, а 10 декабря - День прав человека.