Երկրաշարժ. հետևանքներ ու դիմակայունություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 36 տարի առաջ այս օրը՝ 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, տեղի ունեցավ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես նշում է ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը, բնական աղետի զոհ դարձավ 25 հազար մարդ, ավելի քան 500 հազար մարդ դարձավ անօթևան, հաշմանդամ դարձավ 50 հազար մարդ:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը հսկայական վնասներ կրեց, ավերվեց շուրջ 157 արդյունաբերական ձեռնարկություն և հարյուրավոր այլ նշանակության օբյեկտներ։ Երկրաշարժի պատճառով վնասվեց Հայաստանի Հանրապետության բնակֆոնդի 17 տոկոսը: Ավերվեցին 11 քաղաք և 58 գյուղ, տուժած քաղաքների թիվը 21 էր, գյուղերինը՝ 342:
«Սպիտակի երկրաշարժից քաղված կարևոր դասը, թերևս, աղետների ռիսկի նվազեցման, արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման և հետաղետային վերականգման ուղղություններով ինստիտուցիոնալ կարողությունների շարունակական զարգացումն է, ինչպես նաև աղետներին դիմակայուն հասարակություն և պետություն ձևավորելու նպատակով հետևողական քայլերի իրականացումը։
Այս համատեքստում առաջին քայլերից էր Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության ստեղծումը, որի հիմնական առաքելությունն է Հայաստանի Հանրապետության տարածքի սեյսմիկ վտանգի մշտադիտարկումը, սեյսմիկ ռիսկի և վտանգի գնահատումը, սեյսմիկ ռիսկի նվազեցումը, երկրաֆիզիկական և երկրաքիմիական տվյալների վերլուծումը, շինությունների տեխնիկական վիճակի և սեյսմիկ խոցելիության աստիճանի գնահատումը, ինչպես նաև բնակչությանը երկրաշարժից պաշտպանվելու վարքականոնների ուսուցումը։ Այսօր ծառայությունը զարգանում է Ներքին գործերի նախարարության քաղաքական առաջնորդության ներքո և հանդիսանում է ոլորտի տարածաշրջանային և միջազգային առաջատար կառույցներից մեկը։
Ներքին գործերի նախարարության ձևավորումից հետո աղետներին ռիսկի կառավարմանն ուղղված աշխատանքները բարձրացվեցին ռազմավարական մակարդակի՝ նպատակ ունենալով ներդաշնակեցնել ոլորտի այլ դերակատարների հետ իրականացվող աշխատանքները․ 2023 թվականին հոկտեմբերին Կառավարության կողմից հաստատվեց Աղետների ռիսկի կառավարման 2023-2030 թվականների ռազմավարությունը, որը թիրախավորել է աղետների ռիսկի կառավարման համակարգի գործառութային և մեթոդաբանական հիմքերի բարելավումը, համակարգի թվայնացումը և տեխնոլոգիական արդիականացումը, մարդկային ռեսուրսների զարգացումը և անվտանգության մշակույթի ամրապնդումը։ Վերջին բաղադրիչի կենսագործման հարցում հիմնական շեշտադրումը բնակչությանն աղետներից պաշտպանվելու վարքականոնների ուսուցումը և իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումն է, որը Ներքին գործերի նախարարության գերակայունություններից է և ակտիվորեն կենսագործվում է։
Նշված համալիր գործողությունների վերջնանպատակը ենթագիտակցական մակարդակում աղետներին դիմակայելուն պատրաստ հասարակության ձևավորումն է և հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին արդյունավետ արձագանքող պետական ինստիտուտների կայացումը»,- նշված է ՆԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Землетрясение: последствия и противостояние
Как передает Арменпресс, как отмечает МВД РА, жертвами стихийного бедствия стали 25 тысяч человек, более 500 тысяч человек стали бездомными, 50 тысяч человек стали инвалидами.
Экономика Республики Армения понесла огромные потери, было разрушено около 157 промышленных предприятий и сотни других значимых объектов. В результате землетрясения пострадало 17 процентов населения Республики Армения, разрушено 11 городов и 58 сел, пострадали 21 город и 342 села.
«Пожалуй, важным уроком, извлеченным из спитакского землетрясения, является постоянное развитие институционального потенциала в области снижения риска стихийных бедствий, реагирования на чрезвычайные ситуации и восстановления после стихийных бедствий, а также реализация последовательных шагов по построению общества и государства — устойчивых к стихийным бедствиям.
В этом контексте одним из первых шагов стало создание Территориальной службы сейсмической защиты, основной задачей которой является мониторинг сейсмического риска на территории Республики Армения, оценка сейсмического риска и опасности, снижение сейсмического риска, анализ геофизических и геохимических данных, оценка технического состояния зданий и степени сейсмической уязвимости, а также обучение населения сейсмической безопасности. Сегодня служба развивается под политическим руководством МВД и является одной из ведущих региональных и международных структур в этой сфере.
После образования Министерства внутренних дел деятельность по управлению рисками стихийных бедствий была поднята на стратегический уровень с целью гармонизации деятельности с другими участниками на местах. В октябре 2023 года правительство утвердило Стратегию управления рисками стихийных бедствий на 2023-2030 годы, которая направлена ​​на совершенствование оперативных и методологических основ системы управления рисками стихийных бедствий, цифровизацию и технологическую модернизацию системы, развитие человеческих ресурсов и укрепление культуры безопасности. Основной упор в реализации последнего компонента делается на обучение населения готовности по предотвращению стихийных бедствий и повышению уровня информированности, что является одним из приоритетов МВД и активно реализуется.
Конечной целью упомянутого комплекса действий является формирование общества, готового противостоять стихийным бедствиям на подсознательном уровне, и создание государственных институтов, эффективно реагирующих на возможные чрезвычайные ситуации", - говорится в сообщении МВД.