Աշխարհը մեզ ընկալում է որպես «ազգ-նահատակ», պետք է հաղթահարել այդ ընկալումը․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է հաղթահարի «ազգ-նահատակ» ընկալումը, որը ձևավորվել է միջազգային հանրության շրջանում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում 2025 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ընթացքում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հատկապես մեր առաջադրած ազգային ռազմավարական խնդրի համատեքստում, որն է Հայաստանի Հանրապետության պետականության հարատևությունը, շատ կարևոր է մեզ համար, որպեսզի մենք ընկալենք, թե ինչպես է աշխարհը ընկալում մեզ։ Սա կարող է թվալ շատ պարզ հարց, բայց այն ունի շատ կարևոր շերտեր և նրբություններ։ Երբ վերջերս փորձում էի ամփոփել վերջին 6,5 տարվա ընթացքում իմ ունեցած տպավորությունները, եկա մի անխուսափելի եզրակացության․ մեր միջին վիճակագրական իմիջը աշխարհում կարելի է ձևակերպել հետևյալ կերպ՝  աշխարհը մեզ ընկալում է որպես «ազգ-նահատակ»։ Եվ, ընդհանուր առմամբ, այն ուղերձը, որ ուզում ենք հղել աշխարհին, հետևյալն է, որ մեր կառավարության մեծագույն առաքելությունը մենք համարում ենք այն, որ մենք «ազգ-նահատակ» լինելու կարգավիճակը հաղթահարենք»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ որոշ ժամանակ այս ընկալման հաղթահարման առաջարկվող տարբերակը եղել է «ազգ-բանակ» բանաձևի ընդունումը։
«Մեր միջին վիճակագրական արձագանքն այս իրադրությանը եղել է և ինչ-որ առումով որոշ ժամանակ շարունակվել է և շարունակվում է մնալ հետևյալը, որ «ազգ-նահատակ» բանաձևը հաղթահարելու լավագույն ձևը «ազգ-բանակ» բանաձևն է, սակայն ես համոզված չեմ, որ սա ճիշտ է։ Իմ մտորումները բերում են նրան՝ ազգ-բանակն ազգ-նահատակ տրամաբանության շարունակության մեջ է: Եթե դու քեզ դիրքավորում ես որպես ազգ-բանակ, քո դեմ գեներացնում ես այլ բանակների: Ճիշտ օրակարգ է, որ պետք է ունենալ ուժեղ բանակ, սակայն պետք է հարցնել, թե ինչքա՞ն ու ումի՞ց ուժեղ բանակ ենք ցանկանում ունենալ: Քանի՞ երկրի բանակներից ուժեղ բանակ պետք է ունենալ, իսկ եթե պարզվի, որ մեր խնդիրը ոչ միայն մեր թշնամիների, այլեւ՝ բարեկամների՞ հետ է»,- ասաց Փաշինյանը։
Որպես լուծում՝ վարչապետն  առաջարկեց ազգ-նահատակ-ազգ-բանակ բանաձևերը հաղթահարելու համար որդեգրել պետության տրամաբանությունը, որը գործում է միայն ու միայն իր ճանաչված տարածքի, շահերի համար:
«Հայաստանը պետք է գործի միայն ու միայն սեփական տնտեսական զարգացման համար: Պետք է ստեղծել անվտանգային մի համակարգ, որի առաջին գծում բանակը չէ, և դրանից առաջ անվտանգային բուֆերներ կան», - ընդգծեց Փաշինյանը:

YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. Armenia must overcome the perception of a nation-martyr by the international community, Prime Minister Nikol Pashinyan has said.
“Especially in the context of our national strategic objective, which is the eternity of the statehood of the Republic of Armenia, it is highly important for us to understand how the world perceives us. This could seem like a very simple question, but it has many important layers and nuances. When recently I tried to sum up my impressions of the past 6,5 years, I made an unavoidable conclusion: our average statistical image in the world can be worded in the following way: the world perceives us as a nation-martyr. And overall the message we want to send to the world is the following, that we consider our government’s biggest mission to be overcoming the status of a nation-martyr,” Pashinyan said in parliament during 2025 state budget debates.
Pashinyan said that in the past, the proposed option for overcoming the perception was the adoption of the nation-army concept.
“Our average statistical reaction to this situation has been and to some extent continued to be and still remains the following, that the best way to overcome the nation-martyr formula is the nation-army formula, but I am not sure that this is right. My deliberations conclude that the nation-army is within the continuity of nation-martyr. If you position yourself as a nation-army, you generate other armies against you. It is the right agenda that one must have a strong army, but one must ask, how strong and stronger than who we want to have it? How strong of an army should we have, and what if it turns out that our problem isn’t just with our enemies, but also with our friends,” Pashinyan said.
Pashinyan said the logic of a state that functions on its recognized territory and for its interests must be adopted instead of the nation-martyr-nation-army formulas.
“Armenia must function solely for its own economic development. A security system must be created where it’s not the army on the first line, where there are security buffers before that,” Pashinyan said.