Վրաստանում «ազգային մայդան» չի լինելու. Իրակլի Կոբախիձե
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ նախօրեին Թբիլիսիում տեղի ունեցած իրադարձությունները բոլորին ևս մեկ անգամ ցույց են տվել, որ երկրում «ազգային մայդան» չի կարող լինել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sputnik գործակալության վրացական հարթակը՝ վկայակոչելով Վրաստանի վարչապետի խոսքերը ճեպազրույցից:
«Արդեն երրորդ տարին է, կոնկրետ եվրոպացի քաղաքական գործիչներն ու բյուրոկրատները, որոնք չեն կարողանում հասնել Վրաստանի ուկրաինացմանը, անընդհատ փորձում են օգտագործել թեկնածուի կարգավիճակը և բանակցությունների բացման հարցը՝ երկիրը թուլացնելու, այսպես կոչված բևեռացում հրահրելու և հասարակությանն արհեստականորեն պառակտելու համար»,-ասել է Կոբախիձեն:
Վերջինս նաև կարծիք է հայտնել, որ նախօրեին Թբիլիսիում դաժան հանրահավաքի հիմնական պատասխանատվությունը կրում են կոնկրետ եվրոպացի քաղաքական գործիչներն ու բյուրոկրատները, ինչպես նաև «տեղական գործակալները»՝ «հինգերորդ շարասյունը», որը ներկայացված է չորս քաղաքական կուսակցությունով:
«Երեկ ամեն ինչ պարզ դարձավ բոլորի համար: Պարզապես, արմատականներն ու նրանց օտարերկրյա հովանավորները փորձում են պատրվակ գտնել՝ փորձելով պառակտել Վրաստանը և ուկրաինացնել, նրանք դեռ չեն հասկացել, որ ի տարբերություն 2013 թվականի՝ Վրաստանն անկախ պետություն է՝ ուժեղ ինստիտուտներով և, որ ամենակարևորն է, փորձառու ու իմաստուն մարդկանցով, որոնց ուժը ոչ ոք չի կարող սասանել»,-ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Մայդանի սցենարը չի կարող իրականացվել Վրաստանում։
«Վրաստանը պետություն է, և վրացական պետությունը դա թույլ չի տա»,-ընդգծել է վարչապետ Կոբախիձեն։
Երկու օրվա ընթացքում բողոքի ցույցերի ընթացքում տուժել է 42 ոստիկան, ավելի քան 150 մարդ բերման է ենթարկվել։ Ցուցարարները նույնպես բժշկական օգնության կարիք են ունեցել, սակայն տուժածների հստակ թիվը չի հաղորդվում։
Վրաստանում երրորդ օրն է շարունակվում են բողոքի ցույցերը, որոնք ավարտվել են ցուցարարների ցրմամբ։ Ընդդիմությունը, նրանց ակտիվիստները և շարքային քաղաքացիները բողոքում են Վրաստանի իշխանությունների՝ նոյեմբերի 28-ին կայացրած որոշման դեմ՝ օրակարգից հանելու Եվրամիությանը երկրի անդամակցության շուրջ բանակցությունների բացումը մինչև 2028 թվականը։

Никакого «национального Майдана» в Грузии не будет. Ираклий Кобахидзе
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что события, произошедшие вчера в Тбилиси, еще раз показали всем, что в стране не может быть "национального майдана".
Как передает Арменпресс, об этом   сообщает грузинская платформа агентства Sputnik со ссылкой на слова премьер-министра Грузии на брифинге.
"Уже третий год европейские политики и бюрократы, которые не могут добиться украинизации Грузии, постоянно пытаются использовать статус кандидата и вопрос открытия переговоров, чтобы ослабить страну, спровоцировать так называемую поляризацию и искусственно разделить общество", - сказал Кобахидзе.
Последний также выразил мнение, что главную ответственность за вчерашний жестокий митинг в Тбилиси несут именно европейские политики и бюрократы, а также "местные агенты" - "пятая колонна", которую представляют четыре политические партии.
«Вчера всем все стало ясно. Просто радикалы и их зарубежные спонсоры пытаются найти предлог, чтобы попытаться разделить Грузию и украинизировать ее, они до сих пор не понимают, что, в отличие от 2013 года, Грузия является независимым государством с сильной учреждениями и, самое главное, с опытными и мудрыми людьми, власть которых никто не сможет поколебать», - сказал премьер-министр.
По его мнению, сценарий майдана не может быть реализован в Грузии.
"Грузия - это государство, и грузинское государство этого не допустит", - подчеркнул премьер-министр Кобахидзе.
В ходе двухдневных протестов 42 полицейских получили ранения, более 150 человек были задержаны. Демонстрантам также потребовалась медицинская помощь, однако точное количество пострадавших не сообщается.
В Грузии третий день продолжаются протесты, закончившиеся разгоном демонстрантов. Оппозиция, ее активисты и простые граждане протестуют против решения властей Грузии от 28 ноября снять с повестки дня открытие переговоров о вступлении страны в Евросоюз до 2028 года.