«Վրացական երազանք»-ը ԵՄ դեսպանին մեղադրել է Կոբախիձեի հայտարարությունից հետո ապատեղեկատվություն տարածելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հայտարարել է, որ երկրում Եվրամիության դեսպան Պավել Հերչինսկին ապատեղեկատվություն է տարածում, թե իբր Վրաստանը չորս տարով դադարեցնում է եվրաատլանտյան ինտեգրման գործընթացը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Վրաստանի հանրային հեռարձակող ընկերությունը։
Հրապարակման համաձայն՝ ըստ էության, Վրաստանի իշխանությունն ընդգծել է, որ խստորեն հետևելու է Ասոցացման համաձայնագրի կատարմանը։
«Վրաստանում Եվրամիության դեսպան Պավել Հերչինսկին ապատեղեկատվություն է տարածում, թե «Վրաստանը չորս տարով դադարեցնում է եվրատլանտյան ինտեգրման գործընթացը»։ Իրականում, իշխանությունն ընդգծել է, որ խստորեն հետևելու է ասոցացման համաձայնագրի կատարմանը և մինչև 2028 թվականը կկատարի ասոցացման համաձայնագրի 90%-ը», - ասված է հայտարարության մեջ։
Եվրամիության դեսպան Պավել Հերչինսկին արձագանքել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի նոյեմբերի 28-ի հայտարարությանը, որտեղ Կոբախիձեն նշել է, որ «մինչև 2028 թվականի վերջ մենք Եվրամիության հետ բանակցություններ սկսելու հարցը չենք բարձրացնի, հրաժարվում ենք Եվրամիության դրամաշնորհից, շարունակելու ենք շարժվել դեպի Եվրամիություն, թեև թույլ չենք տա, որ որևէ մեկը անընդհատ շանտաժի ենթարկի մեզ»։ Հերչինսկին նշել է, որ «իրոք, ցավալի է երեկվա հայտարարությունը, որ Վրաստանն առաջիկա չորս տարում դադարեցնում է Եվրամիությանն անդամակցելու իր փորձերը»։
Կոբախիձեի հայտարարությունը նաև ցույցերի առիթ է դարձել, որոնք ուղեկցվել են իրավապահների և ցուցարարների միջև բախումներով։

«Грузинская мечта» обвинила посла ЕС в распространении дезинформации после заявления Кобахидзе
Правящая в Грузии партия «Грузинская мечта» заявила, что посол Евросоюза в стране Павел Герчинский распространяет дезинформацию о том, что Грузия приостанавливает процесс евроатлантической интеграции на четыре года. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Общественная телерадиокомпания Грузии.
По ее данным, фактически правительство Грузии подчеркнуло, что будет строго следить за выполнением Соглашения об ассоциации.
«Посол Евросоюза в Грузии Павел Герчинский распространяет дезинформацию, будто Грузия прекращает процесс евроатлантической интеграции на четыре года. На самом деле власти четко заявили, что строго следуют выполнению Соглашения об ассоциации и что к 2028 году 90% этого соглашения будет выполнено», – отмечается в заявлении.
Посол Евросоюза Павел Герчинский прокомментировал вчерашнее заявление премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе, в котором тот отметил: «До конца 2028 года мы не будем инициировать вопрос о начале переговоров с Евросоюзом. Мы отказываемся от грантов ЕС, продолжаем движение в сторону Евросоюза, но не позволим никому использовать постоянный шантаж».
Герчинский, оценивая данное заявление, сказал: «Действительно печально вчерашнее заявление о том, что Грузия приостанавливает попытки вступления в Евросоюз в течение последующих четырех лет».
Заявление Кобахидзе также стало поводом для акций протеста, которые сопровождались столкновениями между правоохранителями и демонстрантами.