Բայդենն Ուկրաինայի համար 725 միլիոն դոլարի ռազմական օգնության նոր փաթեթ է պատրաստում. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմն Ուկրաինայի համար 725 մլն դոլարի ռազմական օգնության փաթեթ է պատրաստում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ վարչակազմի երկու պաշտոնյայի։
Նրանց խոսքով՝ նոր փաթեթը կներառի ԱՄՆ-ի պահուստներից տարատեսակ հակատանկային զենքեր, ականներ, անօդաչու թռչող սարքեր, արկեր՝ Stinger շարժական զենիթահրթիռային կայանքների համար և զինամթերք HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի համար։ Փաթեթն, ըստ Reuters-ի տրամադրության տակ հայտնված ծանուցման, կարող է ներառել նաև կասետային զինամթերք։
Այս ամենը պետք է օգնի ուկրաինական զինված ուժերին՝ զսպելու ՌԴ-ի առաջխաղացումն Ուկրաինայի արևելքում, որը տեմպեր է հավաքել վերջին ամիսներին։
Reuters-ի զրուցակիցները նշում են, որ Կիևին նոր օգնություն տրամադրելով՝ Ջո Բայդենը ձգտում է աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային, նախքան Դոնալդ Թրամփը հունվար ամսին կստանձնի ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը։
Թրամփն իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ քննադատել է Կիևին ռազմական օգնություն հատկացնելու պայմանները: Նոյեմբերի 27-ին նա Քիթ Քելոգին նշանակել է Ուկրաինայում պատերազմի խաղաղ կարգավորման հարցերով հատուկ պատվիրակ։

Байден готовит новый пакет военной помощи Украине на сумму $725 миллионов: Reuters
Администрация президента США Джо Байдена готовит пакет военной помощи Украине на сумму $725 миллионов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters, со ссылкой на двух чиновников администрации США.
В новый пакет войдут различное противотанковое оружие из запасов США, наземные мины, беспилотники, снаряды для переносных ЗРК Stinger и боеприпасы для РСЗО HIMARS. В нем также могут быть кассетные боеприпасы.
Все это должно помочь украинским вооруженным силам остановить набирающее темпы наступление Российской Федерации на востоке Украины за последние месяцы.
Источники Reuters отметили, что, предоставляя новый пакет помощи Киеву, Джо Байден стремится оказать поддержку Украине до того, как Дональд Трамп вступит на должность президента США в январе.
В ходе предвыборной кампании Трамп раскритиковал условия предоставления военной помощи Киеву. 27 ноября он назначил Кита Келлога специальным предствителем по мирному урегулированию войны в Украине.