Բայդենն ԱՄՆ Կոնգրեսից 24 միլիարդ դոլար է պահանջել Ուկրաինայի հետ կապված ծախսերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կոնգրեսից 24 միլիարդ դոլար է պահանջել Ուկրաինային ռազմական օգնություն ցուցաբերելու և Պենտագոնի զենքի պաշարները լրացնելու համար, որոնք սպառվել են Կիևին զենք մատակարարելու պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է POLITICO-ն:
Պարբերականը գրում է, որ նախատեսվում է 8 միլիարդ դոլարի հատկացում Ուկրաինայի անվտանգությանն աջակցելու նախաձեռնության շրջանակներում և 16 միլիարդ դոլար՝ հենց ԱՄՆ-ում զենքի պահեստները համալրելու համար։
Հրատարակությունը նշում է, որ Սպիտակ տան վարչական-բյուջետային վարչությունն առաջարկել է Կոնգրեսին այդ օգնությունն ընդգրկել կառավարության աշխատանքի ֆինանսավորումը երկարաձգելու վերաբերյալ որոշման մեջ՝ շաթդաունից խուսափելու համար։
Ֆինանսավորման երկարաձգման ժամկետը, որը հաստատվել էր սեպտեմբերին, ավարտվում է դեկտեմբերի 20-ին։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ որոշ հանրապետականների վրդովեցրել է Բայդենի այս պահանջը, քանի որ նրանք կարծում են, թե «Կոնգրեսը չպետք է նվերներ անի Կիևին, որոնք թույլ կտան նրան էլ ավելի լրջորեն սաբոտաժի ենթարկել խաղաղության շուրջ բանակցությունների հնարավորությունը»:
Հակամարտությունը դադարեցնելու իր շահագրգռվածության մասին քանիցս հայտնել է ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը փորձում է մինչև Բայդենի լիազորությունների ավարտը Կոնգրեսի կողմից հաստատված ամբողջ ֆինանսավորումը հասցնել Ուկրաինային։

Байден запросил у Конгресса США $24 миллиарда на покрытие расходов, связанных с Украиной
Президент США Джо Байден запросил у Конгресса $24 миллиарда на оказание военной помощи Украине и пополнение запасов оружия Пентагона, истощенных из-за поставок оружия Киеву. Как передает Арменпресс, об этом сообщает POLITICO.
POLITICO пишет, что в рамках инициативы на поддержку Украины планируется выделить $8 миллиардов и $16 миллиардов долларов на пополнение арсенала США.
Издание отмечает, что административно-бюджетный отдел Белого дома предложил Конгрессу включить эту помощь в решение о продлении финансирования работы правительства во избежание шатдауна.
Продление финансирования, одобренное в сентябре, заканчивается 20 декабря.
В сообщении говорится, что некоторые республиканцы были возмущены этим требованием Байдена, поскольку считают, что “Конгресс не должен делать Киеву подарки, которые позволят ему еще более серьезно саботировать возможность мирных переговоров”.
Избранный президент Дональд Трамп неоднократно выражал свою заинтересованность в прекращении конфликта.
Нынешняя администрация США желает передать Украине все одобренное Конгрессом финансирование до окончания срока полномочий Байдена.