Վրաստանում հայտարարել են, որ ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին անդամակցելը երկրի համար մնում է առաջնահերթություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի ուղին դեպի ՆԱՏՕ-ին և Եվրամիությանը անդամակցություն կարևոր առաջնահերթություն է մնում  հանրապետության համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարի թեկնածու Մակա Բոչորիշվիլին՝ նոր կառավարության հաստատման ընթացակարգերի շրջանակներում ելույթ ունենալով խորհրդարանում։
«Վրաստանի Սահմանադրության 78-րդ հոդվածին համապատասխան՝ Վրաստանը շարունակում է եվրաատլանտյան ինտեգրման իր անշրջելի ուղին: Համապատասխանաբար, ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության հետ հարաբերությունները կլինեն կարևոր առաջնահերթություն», - Բոչորիշվիլիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավարի թեկնածուն նաև հայտարարել է, որ երկրի կառավարությունը նպատակ ունի վերագործարկել հարաբերություններն ԱՄՆ-ի հետ, քանի որ Վաշինգտոնի հետ հարաբերություններն առանձնահատուկ կարևորություն ունեն Թբիլիսիի համար։
«Վրաստանի կառավարության համար առաջնահերթություն է և առանձնապես կարևոր է ռազմավարական գործընկերությունը Միացյալ Նահանգների հետ, այն բոլոր առաջնահերթ ուղղությունները, որոնք սահմանված են Ռազմավարական գործընկերության խարտիայում», - հայտարարել է Բոչորիշվիլին։
Վրաստանի 11-րդ գումարման խորհրդարանը, որը կազմավորվել է հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով, նոյեմբերի 25-ին սկսել է աշխատանքը, որից հետո կառավարությունն ավտոմատ կերպով վայր է դրել լիազորությունները։ Նոր գումարման խորհրդարանը կառավարության նոր կազմը կհաստատի նոյեմբերի 28-ին:

В Грузии заявили, что членство в НАТО и ЕС остается для страны важным приоритетом
Путь Грузии к членству в НАТО и Евросоюзе остается для страны важным приоритетом. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила кандидат на пост министра иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили во время выступления в парламенте в рамках процедур утверждения нового правительства.
“В соответствии с 78-й статьей Конституции Грузии, Грузия продолжает свой необратимый путь евроатлантической интеграции. Соответственно, отношения с НАТО и Евросоюзом будут важным приоритетом”, - ТАСС приводит слова Бочоришвили.
Кандидат на пост главы МИД Грузии также заявила, что правительство страны стремится возобновить отношения с США, поскольку отношения с Вашингтоном имеют для Тбилиси особое значение.
“Для правительства Грузии приоритетно и особенно важно стратегическое партнерство с США, все приоритетные направления, определенные хартией о стратегическом партнерстве. Наша задача - достичь перезагрузки отношений с США, что подразумевает восстановление равноправных и основанных на принципах справедливости отношений по всем направлениям, обновление и развитие сотрудничества в полном объеме с учетом интересов сторон”, - сказала Бочоришвили.
Парламент Грузии 11-го созыва, сформированный в результате состоявшихся 26 октября парламентских выборов, приступил к работе 25 ноября, после чего пренее правительство автоматически ушло в отставку. Парламент нового созыва 28 ноября утвердит новый состав правительства.