Եգիպտոսի ափերին զբոսաշրջային նավի  խորտակումից հետո 16 մարդ դեռ անհետ կորած է
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եգիպտոսում՝ Կարմիր ծովի ափերի մոտ խորտակված նավից փրկվել է 28 մարդ, որոնք թեթև վնասվածքներ են ունեցել։ 16 մարդ, այդ թվում՝ 12 օտարերկրացի, անհետ կորած է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Sea Story նավը, որում եղել է 44 մարդ, այդ թվում՝ 31 զբոսաշրջիկ և անձնակազմի 13 անդամ, 5-օրյա ջրասուզման ուղևորության էր մեկնել նոյեմբերի 24-ին։ Նավը, սակայն, նոյեմբերի 25-ին խորտակվել է Մարսա Ալամ քաղաքի մոտ։ Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ նավում եղել է անձնակազմի 14 անդամ։
Տեղի իշխանությունները հայտնել են, որ ըստ նախնական տվյալների՝ նավին հարվածել է խոշոր ալիք, և այն 5-7 րոպեի ընթացքում կողաշրջվել է։
«Որոշ ուղևորներ իրենց խցիկներում էին, այդ պատճառով չեն կարողացել փախչել», - հայտնել է նահանգապետ Ամր Հանաֆին։
Նավից ահազանգ է գրանցվել նոյեմբերի 25-ի առավոտյան ժամը 5։30-ին։ Այն պետք է Հուրգադա վերադառնար նոյեմբերի 29-ին։
Նոյեմբերի 25-ի երեկոյան անհետ կորածների որոնողական աշխատանքները դադարեցվել են մինչև առավոտ։
Նավում եղել են ամերիկացի, բելգիացի, բրիտանացի, չինացի, ֆինն, գերմանացի, լեհ, սլովակ, իսպանացի և շվեյցարացի զբոսաշրջիկներ։
Հանաֆին հայտնել է, որ Եգիպտոսի իշխանություններն աշխատում են դեսպանատների, հյուպատոսարանների և համապատասխան իշխանությունների հետ՝ փրկված ուղևորներին աջակցելու համար։ Պաշտոնյան հավելել է, որ նավի մանրակրկիտ տեխնիկական ստուգումը հաստատել է, որ դրա հետ որևէ խնդիր չի եղել։

The Sea Story was carrying 44 including 31 tourists and 13 crew on a multi-day diving trip when it went down near the town of Marsa Alam, Reuters reported citing a statement from the Red Sea Governorate, revising an earlier report of 14 Egyptian crew aboard.
Twenty-eight people were rescued and had only minor injuries such as bruises and scrapes with none requiring hospitalisation, according to the statement.
Red Sea Governor Amr Hanafi said that preliminary reports suggested a sudden large wave struck the boat, capsizing it within 5-7 minutes.
"Some passengers were in their cabins, which is why they were unable to escape," he added in the statement.
The governorate said a distress call was received at 5:30 a.m. (0330 GMT) from the boat, which had departed from Porto Ghalib in Marsa Alam on Sunday with plans to return to Hurghada Marina on Nov. 29.
Egyptian armed forces frigates and aircraft swept the area in search of the missing, but by 5:00 p.m. (1500 GMT) the search had been paused for the night, a government source told Reuters on Monday.
The foreign nationals aboard the 34-metre-long vessel, owned by an Egyptian national, included Americans, Belgians, British, Chinese, Finns, Germans, Irish, Poles, Slovakians, Spanish, and Swiss.