Թբիլիսիում Ճավճավաձեի պողոտայից քաղաքացիներին հեռացնելուց հետո բողոքի ակցիան ավարտվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի կենտրոնում ընդդիմության հանրահավաքն ավարտվել է, երբ իրավապահները ցուցարարներին հեռացրել են Ճավճավաձեի պողոտայից, որտեղ նրանք անցկացրել էին ամբողջ գիշերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Այն բանից հետո, երբ իրավիճակը կայունացել է և ոստիկանությունը երկու շարքով շղթա է կազմել Մելիքիշվիլիի պողոտայում, ընդդիմության առաջնորդներից Զուրաբ Ջափարիձեն ցուցարարներին հայտարարել է, որ իմաստ չունի այդ տեսքով բողոքը շարունակելը։ Նա հավաքվածներին կոչ է արել գնալ տուն և պատրաստվել հետագա բողոքների։ Տեղից հեռանում են նաև իրավապահները։
Ընդդիմությունը Թբիլիսիում երրորդ գիշերն անընդմեջ անցկացրել է Ճավճավաձեի պողոտայում՝ պետական ​​համալսարանի շենքի դիմաց։ Նոյեմբերի 19-ի առավոտյան ևս ոստիկանությունը հետ էր մղել քաղաքացիներին՝ ճանապարհի երթևեկելի մասից հեռացնելով վրաններն ու բարիկադները, 16 մարդ բերման էր ենթարկվել։
Նոյեմբերի 20-ին ցուցարարների ցրումը տեղի է ունեցել առանց ձերբակալությունների, ցուցարարները դիմադրություն ցույց չեն տվել իրավապահներին:
Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել հոկտեմբերի 26-ին։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերջնական տվյալների համաձայն՝ իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը հավաքել է ձայների 53,93 տոկոսը և օրենսդիր  մարմնում ստացել 150 մանդատից 89: 5 տոկոսի արգելքը հաղթահարել են «Կոալիցիա հանուն փոփոխությունների», «Միասնություն-Ազգային շարժում», «Ուժեղ Վրաստան», «Գախարիան հանուն Վրաստանի» ընդդիմադիր կուսակցությունները: Խորհրդարան անցած բոլոր ընդդիմադիր կուսակցությունները հրաժարվել են ճանաչել ընտրությունների արդյունքները՝ դրանք համարելով կեղծված։ Ընդդիմության առաջնորդները նոյեմբերի 4-ից անցկացնում են բողոքի ակցիաներ:

В Тбилиси после оттеснения граждан с проспекта Чавчавадзе акция протеста завершилась
Митинг оппозиции в центре Тбилиси завершился тем, что правоохранители вывели демонстрантов с проспекта Чавчавадзе, где они провели всю ночь. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
После того, как ситуация стабилизировалась и полиция выстроилась кордоном в два ряда на проспекте Меликишвили, один из лидеров оппозиции Зураб Джапаридзе объявил протестующим, что продолжать протест в таком виде нет смысла. Он призвал собравшихся идти домой и готовиться к дальнейшим протестам. Место акции покидают также правоохранители.
Оппозиция в Тбилиси провела третью ночь подряд на проспекте Чавчавадзе перед зданием госуниверситета. Утром 19 ноября граждан оттеснила полиция, убрав с проезжей части палатки и баррикады. Полиция задержала при этом 16 человек.
20 ноября разгон митингующих прошел без задержаний, протестующие не сопротивлялись правоохранителям.
Парламентские выборы прошли в Грузии 26 октября. Согласно окончательным данным ЦИК, правящая партия "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" победила с 53,93% голосов и получила в законодательном органе 89 мандатов из 150.
Барьер в 5% преодолели оппозиционные партии "Коалиция за перемены" (11,03% голосов, 19 мандатов), "Единство - Национальное движение" (10,17% голосов, 16 мандатов), "Сильная Грузия" (8,81% голосов, 14 мандатов), "Гахария за Грузию" (7,78% голосов, 12 мандатов). Все прошедшие в парламент оппозиционные партии отказались признавать итоги выборов, так как сочли их результаты сфальсифицированными. Лидеры оппозиции с 4 ноября проводят акции протеста.