Վրաստանը չի պլանավորում չեղարկել Արևմուտքի հետ հարաբերություններում խնդիրներ առաջացրած օրենքները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի իշխանությունները չեն պլանավորում չեղարկել օտարերկրյա գործակալների մասին, ինչպես նաև ԼԳԲՏ քարոզչությունն արգելելու մասին օրենքները։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության գործադիր քարտուղար Մամուկա Մդինարաձեն։
Լրագրողի այն հարցին, թե իշխանությունը որոշակի հանգամանքներում կչեղարկի արդյոք նշված օրենքները, Մդինարաձեն պատասխանել է. «Ոչ: Դա հատկապես վերաբերում է ԼԳԲՏ քարոզչությանը, քանի որ սա այնպիսի հարց է, որի շուրջ մեզ հետ եվրաինտեգրման հարցով սակարկել չի կարելի»:
Վրաստանի խորհրդարանը 2024 թվականի մայիսին օրենք է ընդունել «Оտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին», որը տարաձայնություններ է առաջացրել ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում, քանի որ Արևմուտքում սա համարում են ռուսական օրենք։ Այս օրենքի պատճառով ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն պատժամիջոցներ են սահմանել հանրապետության դեմ։
Արդեն սեպտեմբերին Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է ԼԳԲՏ քարոզչությունն արգելող օրենք։ Այս օրենքը նույնպես քննադատության առարկա է դարձել է Արևմուտքի կողմից։ Օրենքի հիմնական նպատակն այն հարցերի պարզաբանումն է, որոնք կապված են ամուսնության, անչափահասների որդեգրման և խնամակալության, սեռափոխության համար բժշկական միջամտությունների օգտագործման հետ։ Բացի այդ, մայիսի 17-ը պաշտոնապես հայտարարվել է Ընտանեկան սրբության և ծնողների հարգանքի օր։

Грузия не планирует отменять законы, вызвавшие проблемы в отношениях с Западом
Власти Грузии не планируют отменять законы об иностранных агентах, а также против ЛГБТ-пропаганды. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом на брифинге заявил исполнительный секретарь правящей партии «Грузинская мечта-Демократическая Грузия» Мамука Мдинарадзе.
Мдинарадзе ответил на вопрос журналиста, отменит ли правительство упомянутые законы при определенных обстоятельствах: «Нет. Это особенно верно для пропаганды ЛГБТ, потому что это вопрос, по которому с нами нельзя торговаться евроинтеграцией».
В мае 2024 года парламент Грузии принял закон «О прозрачности иностранного влияния», что вызвало разногласия в отношениях с ЕС и США, поскольку на Западе этот закон считается российским. Из-за этого закона США и ЕС ввели против республики санкции.
Уже в сентябре парламент Грузии принял закон, запрещающий пропаганду ЛГБТ. Этот закон также подвергся критике со стороны Запада. Основной целью закона является разъяснение вопросов, связанных с браком, усыновлением и опекой несовершеннолетних, а также применением медицинских вмешательств для смены пола. Кроме того, 17 мая официально объявлено Днем семейной святости и уважения к родителям.