Վրաստանի նախագահը հայց է ներկայացրել Սահմանադրական դատարան՝ կապված ընտրությունների արդյունքների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին նոյեմբերի 19-ին հայց է ներկայացրել Սահմանադրական դատարան՝ բողոք հայտնելով հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ քվեարկության գաղտնիության և համընդհանուր քվեարկության իրավունքի խախտման համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին լրագրողներին հայտնել է նախագահի իրավաբան Էկա Բեսելիան։
Նոյեմբերի 16-ին Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է հոկտեմբերի 26-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների ամփոփիչ արձանագրությունը, որի համաձայն հաղթել է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը՝ հավաքելով ձայների 53,93%-ը և խորհրդարանում ստանալով 150 մանդատից 89-ը։ Խորհրդարան են անցել նաև չորս ընդդիմադիր կուսակցություններ, բայց նրանք չեն ճանաչում ընտրությունների արդյունքները և հրաժարվում են պատգամավորական տեղերից։ Խորհրդարանը պետք է հավաքվի ոչ ուշ, քան նախագահի կողմից գումարման ամփոփիչ արձանագրության հրապարակումից տասն օր հետո։ Սակայն եթե նախագահը հրաժարվի խորհրդարանը գումարելուց, օրենսդիր մարմինը կհավաքվի ինքնուրույն:
Ընդդիմադիրներն արդյունքները համարում են կեղծված, պահանջում են միջազգային հետաքննություն և նոր խորհրդարանական ընտրություններ։
Վրաստանի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել ընտրությունների արդյունքների ենթադրյալ կեղծման հարցում ընդդիմության պնդումների առնչությամբ, սակայն ընդդիմադիրների մեծ մասը չի համագործակցում գերատեսչության հետ։

Президент Грузии подала иск в Конституционный суд в связи с результатами выборов
19 ноября президент Грузии Саломе Зурабишвили обратилась в Конституционный суд с иском в отношении нарушения тайны голосования и права всеобщего избирательного права во время парламентских выборов, состоявшихся 26 октября. Как передает Арменпресс, со ссылкой на агентство “РИА Новости”, об этом журналистам сообщила адвокат президента Эка Беселия.
16 ноября Центральная избирательная комиссия Грузии опубликовала итоговый протокол парламентских выборов, состоявшихся 26 октября, согласно которому победу одержала правящая партия “Грузинская мечта”, набрав 53,93% голосов и получив 89 из 150 мандатов в парламенте. В парламент также прошли четыре оппозиционные партии, но они не признают результаты выборов и отказываются от мест в парламенте. Парламент должен собраться не позднее чем через десять дней после опубликования Президентом протокола созыва. Однако если президент откажется созвать парламент, законодательный орган соберется самостоятельно.
Оппоненты считают результаты сфальсифицированными, требуют международного расследования и новых парламентских выборов.
Прокуратура Грузии начала расследование по заявлениям оппозиции о предполагаемой фальсификации результатов выборов, однако большинство оппозиционеров не хотят сотрудничать с ведомством.