Թբիլիսիում բախումներ են տեղի ունեցել ցուցարարների և ոստիկանների միջև
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի Մելիքիշվիլիի պողոտայում բախումներ են տեղի ունեցել խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների դեմ բողոքողների և ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցների միջև։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ գործակալության թղթակցի՝ ոստիկանները փորձել են հետ մղել ցուցարարներին և մաքրել երթևեկելի մասը։ Կիրառվել է արցունքաբեր գազ։ Ցուցարարները դիմադրություն են ցույց տվել: Իրավապահների վրա քարեր են նետվել: Մի քանի հոգի բերման են ենթարկվել։
Այս պահին ոստիկանությունն ամբողջությամբ ազատել է Մելիքիշվիլիի պողոտան։ Իրավիճակը հանգիստ է: Այնտեղ է նաև ցուցարարների մի մասը, որոնք կրկին ասում են, թե չեն պատրաստվում ցրվել։
Իրավապահներն սկսել են ցուցարարներին ցրել նոյեմբեի 19-ի առավոտյան։ Նրանց հեռացրել են Իլյա Ճավճավաձեի պողոտայից, որտեղ նրանք երկու օր հանրահավաք էին անցկացնում Թբիլիսիի պետական ​​համալսարանի շենքի մոտ։ Ավելի ուշ ցուցարարները շարժվել են դեպի Մելիքիշվիլիի պողոտա, որից հետո իրավապահները կրկին ստիպված են եղել ուժ գործադրել։
Նոյեմբերի 17-ին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների դեմ բողոքի ակցիան Թբիլիսիում նախ տեղի է ունեցել բարձրագույն օրենսդիր մարմնի շենքի մոտ։ Բոլորի համար  անսպասելիորեն «Հանուն փոփոխությունների» կոալիցիայի ներկայացուցիչները, որոնք երթով շարժվում էին դեպի խորհրդարան, որոշել են կանգ առնել Ճավճավաձեի պողոտայում և այն փակել  երթուղայիններով։ Ավելի ուշ այնտեղ կազմակերպվել է հանրահավաք։ Դրա մասնակիցները գիշերել են հենց երթևեկելի մասում խփված մի քանի տասնյակ վրաններում։ Կամավորները նրանց թեյ, սուրճ, սնունդ և ծածկոցներ են տրամադրել: Փակվել է տեղի տրանսպորտային հանգույցը։ Ցուցարարները բարիկադներ են կանգնեցրել աղբարկղներով և շինանյութի պարկերով:

В Тбилиси произошли столкновения между демонстрантами и полицией
В Тбилиси на проспекте Меликишвили произошли столкновения между протестующими против результатов парламентских выборов и сотрудниками МВД. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
По данным корреспондента агентства, полиция пыталась оттеснить протестующих и расчистить дорогу. Был использован слезоточивый газ. Протестующие оказали сопротивление. Сотрудников правоохранительных органов забросали камнями. Несколько человек были задержаны.
На данный момент полиция полностью очистила проспект Меликишвили. Ситуация спокойная. Хотя часть протестующих заявили, что не собираются расходиться.
Правоохранители приступили к разгону протестующих утром 19 ноября. Их вытеснили с проспекта Ильи Чавчавадзе, где они уже два дня митинговали возле здания Тбилисского государственного университета. Позже протестующие перешли на проспект Меликишвили, после чего правоохранителям вновь пришлось применить силу.
Акция протеста против результатов парламентских выборов в Тбилиси впервые была проведена 17 ноября возле здания высшего законодательного органа. Неожиданно для всех представители коалиции “За перемены”, шедшие к парламенту, решили остановиться на проспекте Чавчавадзе и перекрыть его машинами. Позже там состоялся митинг. Участники митинга остались на ночь, ночевали в палатках, расставленных на дороге. Волонтеры приносили им чай, кофе, еду и одеяла. Местный транспортный узел был перекрыт. Протестующие установили баррикады из мусорных баков и мешков со строительными материалами.