ՀՀ վարչապետը Հռոմի Պապին շնորհակալություն է հայտնել Սուրբ Աթոռի կողմից հայ գերիներին ազատ արձակելու ջանքերի համար
ՀՀ վարչապետը  Հռոմի Պապին շնորհակալություն է հայտնել Սուրբ Աթոռի կողմից հայ գերիներին ազատ արձակելու ջանքերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետն առանձնազրույցի ընթացքում Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապին շնորհակալություն է հայտնել Սուրբ Աթոռի կողմից հայ գերիներին ազատ արձակելու շարունակական ջանքերի համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է առաջին անգամ գտնվել Առաքելական պալատում։
ՀՀ վարչապետի խոսքով` բարձր ու բարձրագույն մակարդակով շարունակվող փոխայցերը գալիս են փաստելու Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև առանձնահատուկ միջպետական հարաբերությունների մասին:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանում ռեզիդենտ Առաքելական նվիրակի նշանակումը զգալի առաջընթաց կլինի բարեկամական հարաբերություններում։
Միաժամանակ, վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի լիակատար աջակցությունը Սուրբ Աթոռին՝ միջազգային հարթակներում խաղաղության օրակարգի սպասարկման և այս ուղղությամբ համատեղ հանդես գալու և գործելու հարցում։
Նիկոլ Փաշինյանը Նորին Սրբությանը տեղեկացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերջին զարգացումների մասին և վերահաստատել Հայաստանի Կառավարության հավատարմությունը Խաղաղության օրակարգին։ Նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանուն խաղաղության իր բաժին ներդրումն ունենալու հարցում վճռական է։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Առանձնազրույցից հետո Ֆրանցիսկոս Պապը ողջունել է վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանին, դստերը և վարչապետին ուղեկցող պատվիրակության անդամներին:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ, աշխատանքային այցով մեկնել է Սուրբ Աթոռ (Վատիկան): Վարչապետը տեղեկացրել է, որ Վատիկան իր այցը կարճաժամկետ է, վերադառնալու է նույն օրը:
Սուրբ Աթոռ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առանձնազրույցը Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հետ:

Премьер-министр Армении поблагодарил Папу Римского за усилия Святого Престола по освобождению армянских пленных
В ходе частной беседы премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян поблагодарил Его Святейшество Папу Франциска за последовательные усилия Святого Престола по освобождению армянских пленных.
Как сообщили Арменпресс в аппарате премьер-министра, Никол Пашинян поблагодарил за встречу и отметил, что для него большая честь впервые находиться в Апостольском дворце.
По словам премьер-министра РА, продолжающиеся взаимные визиты на высоком и высшем уровне служат документальным подтверждением особых межгосударственных отношений между Арменией и Святым Престолом.
Никол Пашинян добавил, что назначение постоянного Апостольского нунция в Армении станет значительным прогрессом в дружественных отношениях.
В то же время премьер-министр подчеркнул полную поддержку Армении Святому Престолу в служении мирной повестке дня на международных платформах, а также в совместных действиях в этом направлении.
Никол Пашинян проинформировал Его Святейшество о последних событиях в армяно-азербайджанском мирном процессе и подтвердил приверженность правительства Армении мирной программе. Он также подчеркнул, что Республика Армения полна решимости внести вклад в дело мира.
Собеседники обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
После частной беседы Папа Франциск приветствовал супругу премьер-министра Анну Акопян, ее дочь и членов сопровождавшей премьер-министра делегации.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян отправился в Святой Престол (Ватикан) с супругой Анной Акопян. Премьер-министр сообщил, что его визит в Ватикан краткосрочный, он вернется в тот же день.
В рамках рабочего визита в Святейший Престол премьер-министр Никол Пашинян имел частную беседу с Его Святейшеством Папой Франциском.