Վրացի ընդդիմադիրներն ամբողջ գիշերն անցկացրել են Թբիլիսիի կենտրոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացական ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչներն իրենց կողմնակիցների հետ միասին ամբողջ գիշերն անցկացրել են Թբիլիսիի պետական ​​համալսարանի շենքի առջև՝ պահանջելով նոր խորհրդարանական ընտրություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ի թղթակիցը։
Շենքի առջև վրաններ են տեղադրվել, որոնցում ցուցարարների մի մասն անցկացրել է ողջ գիշերը։ Ակցիայի մասնակիցները կրակ են վառել, երգել են ու խաղացել։ Քաղաքի բնակիչները նրանց սնունդ և տաք ըմպելիքներ են բերել: Ընդդիմադիրները խոստանում են փողոցում մնալ մինչև նոյեմբերի 18-ի երեկո։
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը ոչ մի նախազգուշական հայտարարություն չի արել։
Նոյեմբերի 16-ին Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է հոկտեմբերի 26-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների ամփոփիչ արձանագրությունը, որի համաձայն հաղթել է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը՝ հավաքելով ձայների 53,93%-ը և խորհրդարանում ստանալով 150 մանդատից 89։ Խորհրդարան են անցել նաև չորս ընդդիմադիր կուսակցություններ, բայց նրանք չեն ճանաչում ընտրությունների արդյունքները և հրաժարվում են պատգամավորական տեղերից։ Խորհրդարանը պետք է հավաքվի ոչ ուշ, քան նախագահի կողմից գումարման ամփոփիչ արձանագրության հրապարակումից տասն օր հետո։ Սակայն եթե նախագահը հրաժարվի խորհրդարանը գումարելուց, օրենսդիր մարմինը կհավաքվի ինքնուրույն:
Ընդդիմադիրներն արդյունքները համարում են կեղծված, պահանջում են միջազգային հետաքննություն և նոր խորհրդարանական ընտրություններ։
Վրաստանի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել ընտրությունների արդյունքների ենթադրյալ կեղծման հարցում ընդդիմության պնդումների կապակցությամբ, սակայն ընդդիմադիրների մեծ մասը չի համագործակցում գերատեսչության հետ։

Грузинские оппозиционеры провели всю ночь в центре Тбилиси
Представители оппозиционных партий Грузии вместе со своими сторонниками провели всю ночь перед зданием Тбилисского государственного университета, требуя проведения новых парламентских выборов. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение корреспондента “РИА Новости”.
Перед зданием были установлены палатки, в которых некоторые протестующие провели всю ночь. Участники акции зажгли костер, пели и играли. Горожане принесли им еду и горячие напитки. Оппоненты обещают оставаться на улице до вечера 18 ноября.
МВД Грузии не сделало никаких предупредительных заявлений.
16 ноября Центральная избирательная комиссия Грузии опубликовала итоговый протокол состоявшихся 26 октября парламентских выборов, согласно которому победила правящая партия “Грузинская мечта”, набрав 53,93% голосов и получив в парламенте 89 из 150 мандатов. В парламент также прошли четыре оппозиционные партии, но они не признают результаты выборов и отказываются от мест в парламенте. Парламент должен собраться не позднее чем через десять дней после опубликования президентом протокола созыва. Однако если президент откажется созвать парламент, законодательный орган соберется самостоятельно.
Оппоненты считают результаты сфальсифицированными, требуют международного расследования и новых парламентских выборов.
Прокуратура Грузии начала расследование по заявлениям оппозиции о предполагаемой фальсификации результатов выборов, однако большинство оппозиционеров не сотрудничают с ведомством.