ԵՄ-ն առաջին անգամ կֆինանսավորի զենքի համատեղ գնումները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն առաջին անգամ հավանություն է տվել անդամ երկրների կողմից զենքի, այդ թվում՝ հրթիռների և զինամթերքի համատեղ գնումների ֆինանսավորմանը. դրանց մի մասը հետագայում կուղարկվի Ուկրաինա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
Ընտրված հինգ ծրագրերն իրականացվում են «Եվրոպական պաշտպանական արդյունաբերության հզորացում՝ ընդհանուր գնումների հաշվին» (EDIRPA) մեխանիզմի շրջանակներում։ Նախաձեռնություններից յուրաքանչյուրի համար նախատեսվում է 60 մլն եվրո։ Բրյուսելում հայտնել են, որ ֆինանսավորման ընդհանուր գումարը կկազմի 300 մլն եվրո։
«Առաջին անգամ է, որ մենք ԵՄ բյուջեն օգտագործում ենք պաշտպանական արտադրանքի ընդհանուր գնումներում անդամ երկրներին աջակցելու համար», - հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգրետե Վեստագերը:
Խոսքը հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի, ժամանակակից զրահամեքենաների և զինամթերքի ձեռքբերման մասին է։
Ինչպես պարզաբանել է AFP գործակալությունը, ներգրավվելու են երկրների խմբեր՝ մինչև ինը մասնակցով։ Ընդհանուր առմամբ, նախագծերում ներգրավված է շուրջ 20 անդամ պետություն, որոնցից մի քանիսն առաջին անգամ են մասնակցելու EDIRPA-ին։
«Ընդհանուր գնումները կամրապնդեն ԵՄ անդամ երկրներում պաշտպանական պատրաստվածությունը», - արձանագրել են Բրյուսելում:
Որոշումներն ուղղված են պաշտպանական կարողությունների «կրիտիկական բացերը» վերացնելուն, որոնք խորացել են, մասնավորապես, Ուկրաինա պաշտպանական արտադրանքի տեղափոխման արդյունքում։
Ընտրված նախագծերի մեծ մասը նախատեսվում է Ուկրաինայի համար զենքի, այդ թվում՝ հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի և զինամթերքի գնման համար։

Европейский Союз впервые профинансирует совместные закупки оружия
Европейский Союз впервые одобрил финансирование совместных закупок государствами-членами оружия, включая ракеты и боеприпасы. Часть из них в будущем будет отправлена в Украину. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Русская служба Deutsche Welle.
Пять выбранных проектов реализуются в рамках механизма “Усиление европейской оборонной промышленности за счет общих закупок” (EDIRPA). На каждую из инициатив намечено по €60 миллионов. В Брюсселе сообщили, что общий объем финансирования составит €300 миллионов.
“Это - первый случай, когда мы используем бюджет ЕС для поддержки государств-членов в общих закупках оборонной продукции”, - заявила вице-президент Европейской комиссии Маргрете Вестагер.
Это касается приобретения систем противовоздушной и противоракетной обороны, современной бронетехники и боеприпасов.
Как пояснило агентство AFP, в проекте будут участвовать группы стран до девяти участников. В целом в проектах участвуют около 20 государств-членов, некоторые из них впервые примут участие в EDIRPA.
“Общие закупки укрепят готовность к обороне в странах-членах ЕС ”, - заявили в Брюсселе.
Решения направлены на устранение “критических пробелов” в оборонном потенциале, которые углубились, в частности, в результате передачи Украине оборонной продукции.
Большинство отобранных проектов предназначены для закупки вооружения для Украины, в том числе систем противовоздушной и противоракетной обороны и боеприпасов к ним.