Սի Ծինփինը լատինամերիկյան իր շրջագայությունը մեկնարկել է Պերուում Չինաստանի ֆինանսավորած նավահանգստի բացմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը նոյեմբերի 14-ին մեկնարկել է իր մեկշաբաթյա այցը Հարավային Ամերիկա՝ Պերուում բացելով հսկայական խորջրյա նավահանգիստը, որի մեջ Պեկինը 1,3 միլիարդ դոլարի ներդրում է կատարել՝ ձգտելով ընդլայնել առևտուրն ու իր ազդեցությունը մայրցամաքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Սի Ծինփինը կմասնակցի Լիմայում կայանալիք Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության գագաթնաժողովին, այնուհետև կմեկնի Ռիո դե Ժանեյրոյում կայանալիք Մեծ 20-յակի գագաթնաժողովին, որը կհամատեղի Բրազիլիա պետական այցի հետ։
Չինաստանի ղեկավարը և Պերուի նախագահ Դինա Բոլուարտեն Չանկայի նավահանգստի բացմանը մասնակցել են տեսակապի միջոցով, ինչպես նաև ստորագրել են փաստաթուղթ գործող ազատ առևտրի համաձայնագիրն ընդլայնելու շուրջ։
Պերուական El Peruano պետական թերթում հրապարակված հոդվածում Սի Ծինփինը հայտարարել է, որ Չանկայի նավահանգիստը տարեկան 4,5 միլիարդ դոլարի եկամուտ կբերի, կստեղծի ավելի քան 8000 աշխատատեղ և կկրճատի Պերու-Չինաստան երթուղու լոգիստիկ ծախսերը 20%-ով։

The port is a $1.3 billion investment by Beijing as it seeks to expand trade and influence on the continent, according to Reuters.
Xi will also participate in the Asia-Pacific Economic Cooperation summit in Lima then head to the Group of 20 summit in Rio de Janeiro next week, where he will also make a state visit to Brazil.
Xi and Peruvian President Dina Boluarte participated on Thursday by video link in the opening of the Chancay port, about 80 kilometres (48 miles) north of Lima on the Pacific Ocean, and signed a deal to widen an existing free trade agreement.
The Chancay Port will strongly consolidate Peru's position as a gateway that connects land and sea, Asia and Latin America, Xinhua news agency quoted Chinese President Xi Jinping as saying.
He said China is ready to work with Peru to build a new land-sea corridor between China and Latin America with Chancay Port as a starting point.