Իրանը Թրամփին կոչ է անում վերանայել Թեհրանի վրա «առավելագույն ճնշման քաղաքականությունը»
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ է անում հրաժարվել Թեհրանի նկատմամբ իր թշնամական քաղաքականությունից, որը նա վարել է պետության ղեկավարի պաշտոնում առաջին ժամկետի ժամանակ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, այդ մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է Իրանի կառավարության ներկայացուցիչ Ֆաթեմե Մոհաջերանին։
«Իրանի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու քաղաքականությունը, որը վարել է Դոնալդ Թրամփը, լիովին ձախողում է կրել: Մենք Թրամփի կառավարությանն առաջարկում ենք վերանայել իր սխալ քաղաքականությունը: Կառավարությունը մշակում է տնտեսական արձագանքման տարբեր ռազմավարություններ և ձգտում է լիովին ապահովել ազգային շահերը՝ Իսլամական հեղափոխության բարձր իդեալներին համապատասխան», - ասել է նա։
Պատասխանելով ամերիկյան նոր վարչակազմի հետ բանակցություններ սկսելու հնարավորության մասին հարցին՝ Մոհաջերանին նշել է, որ Իրանը Գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի գլխավորությամբ «կանի ամեն բան Իրանի ժողովրդի շահերն ապահովելու համար»։ Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ Իրանի միջուկային գործարքի շուրջ համաձայնությունների տապալման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ընկած է Թրամփի վրա։
Նոյեմբերի 11-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Էլիզ Ստեֆանիկը հայտարարել էր, որ Թրամփը կշարունակի Իրանի վրա առավելագույն ճնշման քաղաքականությունը։ Ըստ CNN հեռուստաալիքի տեղեկատվության՝ Թրամփը Ստեֆանիկին առաջարկել է դառնալ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ​​ներկայացուցիչ:

Иран призывает Трампа пересмотреть “политику максимального давления” на Тегеран
Иран призывает избранного президента США Дональда Трампа отказаться от враждебной политики в отношении Тегерана, которой он рукооводствовался в течение своего первого срока на посту главы государства. Как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, об этом на еженедельном брифинге заявила представитель правительства Ирана Фатеме Мохаджерани.
“Политика максимального давления на Иран, которую проводил Дональд Трамп, потерпела полную неудачу. Мы предлагаем правительству Трампа пересмотреть свою ошибочную политику. Правительство разрабатывает различные стратегии экономического реагирования (на возможные новые ограничения со стороны США) и стремится полностью обеспечить национальные интересы в соответствии с высокими идеалами Исламской революции”, - сказала она.
Отвечая на вопрос о возможности начала переговоров с новой американской администрацией, Фатеме Мохаджерани отметила, что “Иран под руководством верховного лидера (аятоллы Али Хаменеи) сделает все, чтобы обеспечить интересы иранского народа”. Представитель правительства республики напомнила, что ответственность за срыв соглашения по иранской ядерной сделке полностью лежит на Трампе.
11 ноября член Палаты представителей Конгресса США Элиз Стефаник заявила, что Трамп продолжит политику максимального давления на Иран. Согласно информации телеканала CNN, Трамп предложил Стефаник стать постоянным представителем США при ООН.