Մոդին «պատմական» է անվանել Թրամփի կանխատեսված հաղթանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին շնորհավորել է հանրապետական Դոնալդ Թրամփին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ՝ այն համարելով «պատմական», տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Սրտանց շնորհավորում եմ իմ ընկեր Դոնալդ Թրամփին ընտրություններում տարած իր պատմական հաղթանակի կապակցությամբ: Մինչ Դուք ընդլայնում եք ձեր նախորդ ժամկետի հաջողությունները, ես անհամբեր սպասում եմ մեր համագործակցության նորացմանը՝ Հնդկաստանի և ԱՄՆ-ի համապարփակ գլոբալ և ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդման համար», - գրել է Մոդին X սոցիալական հարթակում:
«Եկեք միասին աշխատենք՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների, և նպաստենք գլոբալ խաղաղությանը, կայունությանն ու բարգավաճմանը», - հավելել է Հնդկաստանի ղեկավարը:
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է ընտրություններում իր հաղթանակի մասին այն բանից հետո, երբ Fox News-ը կանխատեսել է, որ նա հաղթել է ԱՄՆ փոխնախագահ, դեմոկրատական թեկնածու Քամալա Հարիսին։ Ըստ Fox News-ի՝ Թրամփն ապահովել է ընտրիչների 277 ձայն՝ անհրաժեշտ 270-ից։ Ըստ այլ լրատվամիջոցների տվյալների՝ Թրամփն ապահովել է ընտրիչների 267 ձայն, Հարիսը՝ 224։
Թրամփն ընտրվելու կապակցությամբ արդեն շնորհավորանքներ է ստացել աշխարհի մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի, Հունգարիայի, Իսրայելի ղեկավարներից, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարից։

Моди назвал “исторической” прогнозируемую победу Трампа на президентских выборах
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Индии Нарендра Моди поздравил республиканца Дональда Трампа с победой на президентских выборах в США, назвав ее “исторической”.
“Сердечно поздравляю моего друга Дональда Трампа с исторической победой на выборах. Поскольку вы развиваете успехи своего предыдущего срока, я с нетерпением жду возобновления нашего сотрудничества для дальнейшего укрепления всеобъемлющего глобального и стратегического партнерства Индии и США”, - написал Моди в социальной сети X.
“Давайте вместе работать на благо наших людей и содействовать глобальному миру, стабильности и процветанию”, добавил премьер-министр Индии.
Бывший президент США Дональд Трамп объявил о своей победе на выборах после того, как канал Fox News предсказал, что он победил вице-президента США, кандидата от Демократической партии Камалу Харрис. По данным Fox News, Трамп получил 277 голосов выборщиков из 270 необходимых. По данным других СМИ, Трамп набрал 267 голосов выборщиков, Харрис - 224.
По поводу своего избрания Трамп уже получил поздравления от глав ряда стран мира, в том числе от лидеров Франции, Венгрии, Израиля и генерального секретаря НАТО.