2025 թվականին պլանավորվում է 5,6 տոկոս տնտեսական աճ՝ պայմանավորված ներքին պահանջարկի աճով. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆինանսների նախարարությունը, Կենտրոնական բանկը և միջազգային գործընկերները համակարծիք են, որ Հայաստանի տնտեսական աճի պոտենցիալն աճել է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն այս մասին հայտարարեց Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ:
«Մենք գնահատում ենք, որ 2025 թվականին տնտեսական աճի պոտենցիալը կկազմի 5,4 տոկոս, նախորդ տարիներին այն միջինում կազմում էր 4,5 տոկոս կամ ավելի քիչ։ Սա նշանակում է, որ վերջին տարիներին դուրս ենք եկել աճի նոր տրաեկտորիայի»,- ասաց Հովհաննիսյանը։ Ըստ նրա՝ 2025 թվականին պլանավորվում է 5,6 տոկոս տնտեսական աճ, որը հիմնականում պայմանավորված կլինի ներքին պահանջարկի աճով։
Նախարարը հավելեց, որ բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 5,5 տոկոս, իսկ Կառավարության պարտքի և ՀՆԱ հարաբերակցությունը՝ 53,5 տոկոս։
«Մեր նպատակն է միջնաժամկետ հատվածում պարտքը կայունացնել մոտավորապես 54 տոկոսի շրջանակում՝ չգերազանցելով 60 տոկոսի մակարդակը՝ նույնիսկ տարբեր ռիսկերի նյութականացման պարագայում»,- ասաց Հովհաննիսյանը։

В 2025 году запланирован экономический рост на уровне 5,6% за счет увеличения внутреннего спроса – министр финансов Армении
Министерство финансов, Центральный банк и международные партнеры согласны с тем, что потенциал экономического роста Армении вырос. Как сообщает Арменпресс, об этом министр финансов Ваге Ованнисян заявил в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2025 год в постоянной комиссии НС по финансовым, кредитным и бюджетным вопросам.
«По нашим оценкам, потенциал экономического роста в 2025 году составит 5,4% по сравнению со средним показателем в 4,5% или меньше в предыдущие годы. Это означает, что в последние годы мы вышли на новую траекторию роста", - сказал Ованнисян. По его словам, в 2025 году запланирован экономический рост на уровне 5,6%, что будет обусловлено, главным образом, увеличением внутреннего спроса.
Министр добавил, что дефицит бюджета составит 5,5%, а соотношение долга правительства к ВВП - 53,5%.
"Наша цель в среднесрочной перспективе - стабилизировать долг в рамках примерно 54%, не превышая уровня 60%, даже в случае реализации различных рисков", - сказал Ованнисян.