Հայաստանի պես փոքր պետության համար տնտեսապես ավելի ձեռնտու է ունենալ մեկ հզոր, քան մի քանի մոդուլային ատոմակայաններ. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անվտանգության, տնտեսական զարգացման, էներգետիկ կայունության ապահովման առումով ատոմային էներգետիկան այլընտրանք չունի: Ընդ որում, տնտեսապես ավելի ձեռնտու է ունենալ մեկ հզոր, քան փոքր հզորության մի քանի մոդուլային ատոմակայաններ: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց էներգետիկ անվտանգության փորձագետ Արմեն Մանվելյանը՝ անդրադառնալով նաև ոլորտի զարգացման այլ խնդիրների և հարցերի:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում, այսպես կոչված, կանաչ էներգետիկայի հեռանկարները Հայաստանում:
- Կանաչ կամ վերականգնվող էներգետիկան ընդարձակ հասկացություն է: Հայաստանում, կլիմայական առանձնահատկություններից ելնելով, որոշակի հեռանկար ունի արևային էներգետիկան, որն առավել արդյունավետ է հատկապես մեր երկրի բարձրադիր դիրքի պայմաններում՝ միաժամանակ հանդիսանալով էներգիայի առավել էժան աղբյուր:
Այնուհանդերձ, ընտրությունը կախված է նպատակից: Եթե ցանկանում ենք զարգացնել արդյունաբերությունը, ապա նախապատվությունը պետք է տալ ջերմաէլեկտրակայաններին, ատոմակայաններին և ավանդական էներգետիկայի մյուս աղբյուրներին, որովհետև դրանք ավելի կայուն են աշխատում՝ կախված չեն արևի կամ քամու լինել-չլինելու հանգամանքից: Եվ ամենակարևորը՝ ավելի մեծ հզորություն են ապահովում: Կարող ես 50-100 մեգավատ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան կառուցել, մինչդեռ մեկ ջերմակայանը 250 և ավելի շատ մեգավատ էլեկտրականություն է արտադրում: Իսկ Հայկական ԱԷԿ-ի հզորությունը 420 մեգավատ է: Սա է ողջ խնդիրը:
«Կանաչ» էներգետիկան շատ արդյունավետ է զուտ սահմանափակ հարցեր լուծելու, օրինակ, որևէ տան կամ շենքի էլեկտրամատակարարումն ապահովելու համար: Հնարավորություն է ընձեռում էլեկտրաէներգիայի վճարի հետ կապված որոշակի գումար խնայել և նույնիսկ վաստակել՝ վաճառելով էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը: Բայց անգամ այդ դեպքում շուրջօրյա կայուն սպառում ապահովելու համար անհրաժեշտ է միանալ ընդհանուր համակարգին: Այնպես որ, Հայաստանում «կանաչ» էներգետիկայի հեռանկարներն ուղղակիորեն կախված են երկրի զարգացման ուղենիշից:
Ի դեպ, կարևոր է հաշվի առնել նաև վերականգնվող էներգետիկայի միջոցները սահմանամերձ շրջաններում տեղադրելու հետ կապված ռիսկերը: Դրանք կարող են հեշտությամբ թիրախավորվել և ոչնչացվել՝ խաթարելով երկրի էներգետիկ անվտանգությունը: Այդ իմաստով ատոմակայաններն ու ջերմակայանները պակաս խոցելի են, քանի որ ենթակա են հատուկ պաշտպանության:
- Հաշվի առնելով բոլոր հանգամանքները՝ կարելի՞ է ասել, որ Հայաստանում ներկայում առավել հեռանկարային է միջուկային էներգետիկան:
- Միանշանակ: Հայաստանի անվտանգության, տնտեսական զարգացման, էներգետիկ կայունության ապահովման առումով ատոմային էներգետիկան, կարծում եմ, այլընտրանք չունի: Նշեմ, որ այս պահին Մեծամորի ԱԷԿ-ի արտադրած էլեկտրաէներգիան ավելի էժան է, քանի որ կայանը վաղուց է շահագործվում: Սակայն նոր ԱԷԿ-ի կառուցման պարագայում էլեկտրաէներգիայի գինը կարող է աճել, քանի որ առաջանալու է կատարված ներդրումները հնարավորինս արագ վերադարձնելու խնդիր:
Եվս մեկ դիտարկում. Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման ժամկետը նախատեսված է երկարաձգել մինչև 2036 թվականը: Սակայն համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ այն կարելի է երկարաձգել ևս 10 տարով: Կան ատոմակայաններ, որոնց շահագործման ժամկետը 5 անգամ 10-ական տարով երկարաձգվել է:
Այսօր ամենաարդյունավետը ատոմակայաններն են: Առավել ևս, որ նոր տիպի կայանները մեկ լիցքավորմամբ աշխատում են հինգ տարի: Հները լիցքավորվում են տարին մեկ անգամ: Կան նաև ջրածնային համակարգեր, բայց դրանք առայժմ հեռանկարային չեն:
- Հաշվարկվա՞ծ է, թե ներկայում Հայաստանը տարեկան կտրվածքով որքան էլեկտրաէներգիայի կարիք ունի:
- Այս պահին պահանջարկը 7-8 մլրդ կիլովատ ժամ է: Հայաստանի էներգետիկ ռազմավարությամբ այդ ծավալը նախատեսվում է հասցնել 15 մլրդ կիլովատ ժամի, սակայն դրա հնարավորությունը չեմ տեսնում:
- Ավելցուկը նախատեսվում է արտահանե՞լ:
- Ամենայն հավանականությամբ: Հայաստանի արդյունաբերությունը կարճ ժամանակահատվածում դժվար թե կարողանա այդքան էլեկտրաէներգիա սպառել: Բայց արտահանումը նույնպես խնդիր է, որովհետև չունենք բարձրավոլտ էլեկտրագծեր: Դեպի Իրան բարձրավոլտ գծերի կառուցումը շատ դանդաղ է ընթանում, իսկ Վրաստանի ուղղությամբ ընդհանրապես համակարգ չի կառուցվում: Այսինքն, տարբեր գործոնների պատճառով այսօր չունենք արտահանման հզորություններ:
- Իսկ Վրաստանն ու Իրանն ունե՞ն լրացուցիչ էլեկտրաէներգիայի կարիք:
- Ունեն: Իրանը շատ արագ զարգացող և բնակչության դինամիկ աճ ունեցող պետություն է: Հատկապես ամռանն այնտեղ էլեկտրաէներգիայի պակաս է զգացվում: Իսկ, օրինակ, Ռուսաստանը նման խնդրի է բախվում ձմռանը: Եթե Հայաստանը միացած լիներ այդ համակարգին, ապա կկարողանար ահռելի մեծ եկամուտ ստանալ՝ ձմռանը Ռուսաստանին, իսկ ամռանը՝ Իրանին էլեկտրաէներգիա մատակարարելու շնորհիվ:
- Ըստ Ձեզ, Հայաստանում էներգետիկ շուկայի ազատականացումը կնպաստի՞ ոլորտի զարգացմանը:
- Շուկայի ազատականացումն, ինձ թվում է, առավել օգտակար կլինի անհատ սպառողների համար: Սակայն, չեմ կարծում, որ գլոբալ առումով կլուծի պետության էներգետիկ անվտանգության խնդիրը:
- Էներգետիկ անվտանգության ի՞նչ մարտահրավերների կարող է բախվել Հայաստանը և ինչպե՞ս կարելի է կանխել դրանք:
- Հիմնական մարտահրավերը նոր արտադրական հզորությունների ստեղծումն է, նաև արտահանման խնդրի լուծումը: Հայաստանը էներգետիկ ոլորտում անընդհատ ներդրումների կարիք ունի: Այդ ներդրումները շատ արդյունավետ կլինեն, եթե հնարավոր լինի մեծացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները:
- Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանում ձեռնտու է ունենալ մի քանի մոդուլային, թե՞ մեկ հզոր ատոմակայան:
- Մեր դեպքում մեկ հզոր կայան ունենալը միանշանակ ավելի ձեռնտու է: Մոդուլային կամ փոքր կայաններ կառուցելն ավելի ձեռնտու է մեծ տարածքներ և շատ բնակչություն ունեցող երկրների համար, օրինակ՝ Ռուսաստանի, Չինաստանի, ԱՄՆ-ի: Միմյանցից մեծ հեռավորության վրա գտնվող բազմամիլիոնանոց բնակչությամբ քաղաքները էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար ավելի էժան տարբերակ է մոդուլային կայանի ստեղծումը, որը մեկ լիցքավորմամբ 5 տարի կաշխատի: Հայաստանում մոդուլային ատոմային կայանների կառուցման տնտեսական նպատակահարմարությունը չեմ տեսնում: Մի քանի տասնյակ հազար բնակչությամբ որևէ մարզ կամ քաղաք էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար, ասենք, 50 մեգավատանոց ատոմային կայան կառուցելն ավելորդ ծախս է: Բացի այդ, կա նաև անվտանգության խնդիր՝ սպառնալիքներ, որոնք բխում են մեր որոշ սահմանակից պետություններից:
- Կարծիք կա, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը որոշակի առումով Հայաստանի միջուկային վահանն է: Չե՞ք կարծում, որ մոդուլային կայանների ստեղծմամբ կունենանք մի քանի փոքր միջուկային վահաններ:
- Չեմ կարծում, որովհետև, կրկնեմ, Հայաստանի պես փոքր պետության համար տնտեսապես ավելի ձեռնտու է ունենալ մեկ հզոր, քան մի քանի մոդուլային ատոմակայաններ, որոնք, ըստ որում, հայտնի չէ, թե ինչ արդյունավետությամբ կաշխատեն: Հատկապես ամերիկյան մոդուլային կայանները, որոնք նույն ԱՄՆ-ը չի խիզախում կառուցել իր տարածքում, քանի որ այդ երկրի Ատոմային էներգիայի կարգավորման հանձնաժողովը դրանց շահագործման անվտանգության հետ կապված խնդիրներ է արձանագրել: Այս պահի դրությամբ ԱՄՆ-ի տարածքում չկա որևէ մոդուլային կայան: Այդ դեպքում հարց է ծագում՝ իսկ մենք ինչո՞ւ ենք թույլատրում:
- Մոդուլային կայանների կառուցման ո՞ր երկրի առաջարկն է ավելի հուսալի և էժան:
- Այսօրվա դրությամբ շուկայում ամենահուսալին և էժանը ռուսական ՎՎԷՌ-ն է (водо-водяной энергетический реактор): Հենց այդ տիպի է Հայաստանում ներկայումս աշխատող ԱԷԿ-ը: Դա կարևոր է նաև այն առումով, որ չի առաջանալու մասնագետներին վերապատրաստելու խնդիր:

Для такой маленькой страны, как Армения, экономически выгоднее иметь одну мощную атомную электростанцию, чем несколько модульных: мнение эксперта
С точки зрения обеспечения безопасности, экономического развития и энергетической стабильности Армении атомная энергетика не имеет альтернативы. Более того, экономически выгоднее иметь одну мощную, чем несколько модульных АЭС малой мощности. Такое мнение в беседе с корреспондентом Арменпресс выразил эксперт по энергетической безопасности Армен Манвелян, коснувшись также и других проблем и вопросов развития отрасли.
- Как Вы оцените перспективы так называемой "зеленой" энергетики в Армении?
- Зеленая или возобновляемая энергетика - это довольно широкое понятие. В Армении в силу климатических особенностей определенную перспективу имеет солнечная энергетика, которая наиболее эффективна особенно в условиях высокого географического расположения нашей страны, являясь при этом самым дешевым источником энергии.
Однако выбор зависит от цели. Если мы хотим развивать промышленность, то предпочтение следует отдать тепловым электростанциям, атомным электростанциям и другим источникам традиционной энергии, потому что они работают более стабильно, независимо от того, есть ли у них солнечная энергия или ветер. И самое главное, они обеспечивают большую мощность. Можно построить солнечную электростанцию мощностью 50-100 мегаватт, в то время как одна тепловая электростанция вырабатывает 250 и более мегаватт электроэнергии. А мощность Армянской АЭС составляет 420 мегаватт. В этом вся суть.
“Зеленая” энергетика очень эффективна для решения лишь ограниченных задач, например, для обеспечения электроснабжения какого-либо дома или здания. Это дает возможность сэкономить на счетах за электроэнергию и даже заработать на продаже излишков электроэнергии. Но даже в этом случае необходимо подключение к общей системе, чтобы обеспечить стабильное круглосуточное потребление. Таким образом, перспективы “зеленой” энергетики в Армении напрямую зависят от ориентиров развития страны.
Кстати, также важно учитывать риски, связанные с размещением возобновляемых источников энергии в приграничных районах. Их можно легко атаковать и уничтожить, что подорвет энергетическую безопасность страны. В этом смысле атомные и тепловые электростанции менее уязвимы, поскольку подлежат особой защите.
- Учитывая все эти обстоятельства, можно ли сказать, что в настоящее время в Армении наиболее перспективна ядерная энергетика?
- Однозначно. С точки зрения обеспечения безопасности Армении, экономического развития и энергетической стабильности, я думаю, атомная энергетика не имеет альтернативы. Должен отметить, что на данный момент электроэнергия, производимая Мецаморской АЭС, дешевле, поскольку станция работает уже давно. Однако в случае строительства новой АЭС цена на электроэнергию может вырасти, так как возникнет проблема скорейшего возврата вложенных инвестиций.
И еще одно замечание. Срок эксплуатации Мецаморской АЭС планируется продлить до 2036 года. Однако мировой опыт показывает, что его можно продлить еще на 10 лет. Есть АЭС, срок эксплуатации которых продлевался 5 раз по 10 лет каждый раз.
Сегодня атомные электростанции являются наиболее эффективными. Более того, станции нового типа работают пять лет на одной зарядке. Старые станции подзаряжаются раз в год. Есть еще водородные системы, но они пока неперспективны.
- Рассчитано ли, сколько электроэнергии нужно Армении в год0вом исчислении?
- На данный момент потребность составляет 7-8 миллиардов киловатт-часов. Согласно энергетической стратегии Армении, этот объем планируется увеличить до 15 миллиардов киловатт-часов, но я не вижу возможности этого.
- Планируется ли экспортировать излишки?
- Вероятно. Промышленность Армении вряд ли сможет потреблять столько электроэнергии за короткий период времени. Но экспорт - это еще и проблема, потому что у нас нет высоковольтных линий электропередачи. Строительство высоковольтных линий в Иран продвигается очень медленно, а в направлении Грузии вообще не строится никаких систем. То есть, в силу различных факторов у нас сегодня нет экспортных мощностей.
- А Грузия и Иран нуждаются ли в дополнительном электричестве?
- Нуждаются. Иран - быстро развивающаяся страна с динамичным ростом населения. Им, особенно летом, не хватает электроэнергии. А, например, Россия сталкивается с такой проблемой зимой. Если бы Армения присоединилась к этой системе, она могла бы получать огромные доходы, поставляя электроэнергию в Россию зимой и в Иран летом.
- По Вашему мнению, будет ли либерализация энергетического рынка Армении способствовать развитию отрасли?
- Мне кажется, либерализация рынка будет более полезна для отдельных потребителей. Однако я не думаю, что это решит проблему энергетической безопасности государства в глобальном масштабе.
- С какими проблемами энергетической безопасности может столкнуться Армения и каким образом их можно предотвратить?
- Основной задачей является создание новых производственных мощностей, а также решение экспортной проблемы. Армения постоянно нуждается в инвестициях в энергетический сектор. Эти инвестиции будут очень эффективными, если удастся увеличить объемы экспорта электроэнергии.
- Как Вы думаете? Что выгоднее для Армении, иметь несколько модульных АЭС, или одну мощную ?
- В нашем случае иметь одну мощную станцию ​​однозначно выгоднее. Строить модульные или небольшие станции выгоднее для стран с большими территориями и многочисленным населением, например, России, Китаю, США. Для обеспечения электроэнергией городов с многомиллионным населением, расположенных на большом расстоянии друг от друга, более дешевым вариантом является создание модульной станции, которая будет работать на одной зарядке в течение 5 лет. Я не вижу экономической целесообразности строительства модульных АЭС в Армении. Чтобы обеспечить электроэнергией район или город с населением в несколько десятков тысяч человек, строительство атомной электростанции, скажем, в 50 мегаватт - это лишние затраты. Кроме того, существует еще и проблема безопасности – угрозы, исходящие от некоторых наших соседних государств.
- Существует мнение, что Мецаморская АЭС является в определенном смысле ядерным щитом Армении. Не думаете ли Вы, что со строительством модульных станций у нас будет несколько небольших ядерных щитов?
- Я так не думаю, потому что, повторяю, такому маленькому государству, как Армения, экономически выгоднее иметь одну мощную АЭС, чем несколько модульных АЭС, которые, кстати, неизвестно с какой эффективностью будут работать. Особенно американские модульные станции, которые те же США не решаются строить на своей территории, поскольку Комиссия по регулированию атомной энергии этой страны зарегистрировала проблемы, связанные с безопасностью их эксплуатации. На данный момент в США нет модульных станций. И возникает вопрос, а почему мы должны это допустить?
- Предложение какой страны по строительству модульных заводов надежнее и дешевле?
- На сегодняшний день самым надежным и дешевым на рынке является российский ВВЭР (Водо-водяной энергетический реактор). Именно к такому типу относится действующая в настоящее время в Армении АЭС. Это важно еще и в том смысле, что не возникнет проблем с подготовкой специалистов.