ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով բացահայտվել է տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից առանց հաշվարկային փաստաթղթերի տրամադրման ապրանքներ իրացնելու և առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու դեպք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ վարութային գործողությունների, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հարկային տեղեկատվության և ռիսկերի վերլուծության վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ պարենային և ոչ պարենային ապրանքների վաճառքով զբաղվող երկու ՍՊ ընկերությունների սեփականատերը և գործունեությունը փաստացի ղեկավարող անձը, իսկ 2011-2022 և 2020-2022թթ. ընկած ժամանակահատվածներում՝ նաև ընկերությունների տնօրենը, խախտելով ՀՀ հարկային օրենսգրքի պահանջները, 2020 թվականի ապրիլ ամսից 2022 թվականի դեկտեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում թաքցրել է ՍՊ ընկերությունների հարկման օբյեկտը. վաճառքներ իրականացնելիս չի տրամադրել հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կտրոններ և դուրս չի գրել հարկային հաշիվներ, իսկ հարկային հաշվարկներում մտցրել է խեղաթյուրված տվյալներ, ինչի արդյունքում պետական բյուջե չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր։
Քրեական վարույթով ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա ընկերության տնօրենի նկատմամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, և վերջինիս մեղադրանք է ներկայացվել։ Որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ կիրառվել է կալանքը։
Նախաքննության ընթացքում հարկային մարմին են ներկայացվել ճշտված հարկային հաշվարկներ և պետական բյուջե է վճարվել 121.200.000 ՀՀ դրամ։
Մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Следственный комитет Армении вернул в госбюджет 121 200 000 драмов
Случай реализации товаров без предоставления отчетных документов и неуплаты особо крупных сумм налогов был раскрыт в ходе уголовного производства, расследуемого в главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении.
Как сообщили Арменпресс в Следственном комитете РА, в ходе предварительного следствия сотрудниками Управления оперативно-розыскных мероприятий Управления государственных доходов Комитета Республики Армения проведены масштабные оперативные, оперативно-розыскные мероприятия, а сотрудниками Департамента налоговой информации и анализа рисков Комитета государственных доходов Республики Армения- исследования, по результатам которых получены фактические данные о том, что собственник и лицо, фактически управляющее деятельностью двух ИП компаний, занимающихся реализацией продовольственных и непродовольственных товаров, а в 2011-2022 и 2020-2022 годах также директор компаний в нарушение требований Налогового кодекса РА в период с апреля 2020 года по декабрь 2022 года скрыли объект налогообложения компаний ИП: при реализации он не выдавал контрольно-кассовые чеки и не списывал налоговые накладные, а также вносил искаженные данные в налоговые расчеты, вследствие чего не уплачивал особо крупные суммы налогов в государственный бюджет.
На основании достаточных доказательств, полученных в ходе уголовного производства, в отношении директора компании было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 290 УК РА и предъявлено обвинение. В качестве меры пресечения в его отношении применен арест.
В ходе предварительного расследования налоговым органам были представлены указанные налоговые расчеты и в государственный бюджет было уплачено 121 200 000 драмов.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана юридически обязательным приговором суда в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом РА.