ՇՀԿ երկրները դատապարտել են Իրանի ռազմական օբյեկտների վրա հարձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ երկրները խորապես մտահոգված են Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրմամբ և խստորեն դատապարտում են Իրանի ռազմական օբյեկտների վրա հարձակումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարությունը տարածել է ՇՀԿ քարտուղարությունը։
«Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրները խստորեն դատապարտում են 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության ռազմական օբյեկտների վրա հարձակումը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ՇՀԿ անդամ երկրները խորապես մտահոգված են Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրմամբ, որը կարող է իրական սպառնալիք առաջացնել միջազգային խաղաղության, անվտանգության և կայունության համար:
«ՇՀԿ անդամ երկրները հանդես են գալիս այս տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված արդյունավետ միջոցների շուտափույթ ընդունման օգտին՝ բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով, միջազգային իրավունքի ընդհանուր ճանաչված նորմերի, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված նորմերի համապատասխան»,-նշված է կազմակերպության հայտարարության մեջ։

Страны ШОС осудили нападение на военные объекты Ирана
Государства-члены Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) глубоко обеспокоены обострением ситуации на Ближнем Востоке и решительно осуждают нападение на военные объекты Ирана. Как передает Арменпресс, заявление об этом распространил секретариат ШОС.
«Государства-члены Шанхайской организации сотрудничества решительно осуждают нападение на военные объекты Исламской Республики Иран 26 октября 2024 года», — говорится в сообщении.
Отмечается, что государства-члены ШОС глубоко обеспокоены обострением ситуации на Ближнем Востоке, которое может представлять реальную угрозу международному миру, безопасности и стабильности.
«Государства-члены ШОС выступают за скорейшее принятие эффективных мер, направленных на стабилизацию ситуации в этом регионе, исключительно политико-дипломатическими средствами, в соответствии с общепризнанными нормами международного права, в том числе нормами, установленными Уставом ООН», — говорится в сообщении организации.