Կայացավ Yeremyan FARM FEST-2024-ը՝ գյուղատնտեսության ոլորտի տարածաշրջանային հարթակ դառնալու հավակնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երեմյան» ընկերությունների խմբի՝ Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում գտնվող խոշորագույն գերժամանակակից տոհմային անասնապահական համալիրի մեկ տարվա աշխատանքների ամփոփում և գյուղատնտեսության ոլորտի տարածաշրջանային առաջատար հարթակի մեկնարկ. արդեն երրորդ անգամ կայացավ Yeremyan FARM FEST-ը։
Միջոցառումն այս տարի անցկացվեց «Երեմյան» ընկերությունների խմբի՝ Տաշիր համայնքում գործող անասնապահական համալիրում, հոկտեմբերի 28-ին՝ վերջինիս գործարկման մեկամյակի օրը։ Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ կառավարության, Եվրասիական Զարգացման Բանկի, Համաշխարհային բանկի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի, դեսպանությունների, հասարակական, ինչպես նաև ֆերմայի միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
ՀՀ Կառավարության, Եվրասիական զարգացման բանկի և «Երեմյան» ընկերությունների խմբի միջև կնքված համաձայնագրի շրջանակում կառուցված համալիրն իր տեսակով առաջինն ու եզակին է ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում: Այն Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի համար կարևորագույն նշանակություն ունի։
«Երեմյան» ընկերությունների խմբի այս նախագծի նպատակն է Հայաստանում զարգացնել ժամանակակից անասնապահություն, ձևավորել կաթնամթերքի արտադրության և կաթնամթերքի սպառման նոր մշակույթ, փոխել որակյալ կաթի մասին մոտեցումները, ապահովել Հայաստանի Հանրապետության պարենային անվտանգությունն ու կայուն տնտեսական զարգացումն ագրոարդյունաբերության ոլորտում։
Միջոցառմանը բացման խոսքով ելույթ ունեցավ ՀՀ Լոռու մարզպետ Արամ Ղազարյանը, ով, շնորհավորելով «Երեմյան» ընկերությունների խմբին, նշեց.
«Կրկնակի ողջունելի է, երբ նման ծրագրերն իրականացվում են ՀՀ կառավարության և մասնավորի համագործակցության շրջանակում։ Վստահ եմ՝ բարձրակարգ, գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցած այս ֆերման լավ օրինակ կծառայի Լոռու մարզի մեծ և փոքր ֆերմերային տնտեսությունների համար։ Այս ծրագրի իրականացումը զգալիորեն կնպաստի տարածաշրջանում գյուղատնտեսության զարգացմանը, ինչը շղթայական կերպով ազդեցություն կունենա մարզի տնտեսության զարգացման, ենթակառուցվածքների բարելավման վրա։ Կարևորում եմ նաև նախագծի շրջանակում նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, որը գնալով ավելանում է»։
ՀՀ Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանի հավաստմամբ՝ «Երեմյան» ընկերությունների խմբի այս ծրագրի շրջանակում մեկտեղվել ու իրականություն են դարձել գյուղատնտեսական արտադրողականության բարձրացումը, նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը, մրցունակ ու որակյալ արտադրանք ունենալը, որոնք կառավարության որդեգրած տեսլականի մի մասն են.
«Սա միայն ֆերմայի հիմնման և դրա գործունեության մեկ տարվա ամփոփում չէ. ակնհայտ է, որ սա, առաջին հերթին, գիտելիքի ձևավորման մի հարթակ է դարձել։ Ուրախությամբ եմ նշում՝ այս նախաձեռնությունը կարողացել է ներգրավել միջազգային լավագույն փորձը։ Ընկերությունը պատրաստակամ է եղել և այսօր էլ շարունակում է կիսվել այդ փորձով թե՛ ոլորտի մասնագետների և թե՛ տարբեր ֆերմերային տնտեսությունների հետ։ Միաժամանակ, մենք ականատես ենք լինում, որ կառավարության մեկ այլ ծրագրի շրջանակում և մեր կողմից շատ կարևորվող բաղադրիչը, այն է՝ գյուղտեխնիկայի դերը արտադրության արժեշղթայում, այս նախաձեռնությունում ևս կարևորվել ու դրսևորվել է», - հավելել է Արման Խոջոյանը։
«Այսօր մենք կարողանում ենք ապահովել փակ շղթայի ամբողջական վերահսկումն ու պատշաճ իրականացումը և արտադրում ենք ամենաբարձր որակի կաթնամթերք ապահովելով պարենային անվտանգության մեզ վստահված հատվածը», - իր խոսքում նշեց «Երեմյան» ընկերությունների խմբի հիմնադիր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը։
«Գյուղատնտեսությամբ զբաղվելով՝ մենք զարգացրել ենք մի քանի ուղղություններ, և այսօր կարող ենք խոսել տոհմային տնտեսության, արտադրության մեջ նոր ու ժամանակակից պրակտիկաներ կիրառելու, նորագույն տեխնոլոգիաներ ներդնելու, գործառույթները շարունակաբար ընդլայնելու մասին։ Եվ այսօր պատրաստ ենք կիսվել մեր փորձով, մեր գիտելիքներով, ներդնել մեր ամբողջ ներուժը՝ Հայաստանում նոր որակի ու մակարդակի գյուղատնտեսություն և անասնապահություն զարգացնելու համար։ Այս FARM FEST-ը հենց դրանով է առանձնանում. այն նախորդներից տարբերվում է իր մասշտաբներով ու հավակնոտ նպատակներով»,- ելույթում նշել է Դավիթ Երեմյանը։
Եվրասիական Զարգացման Բանկի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանն իր ողջույնի խոսքում ասաց.
«Այսօր՝ մեկ տարի անց, մենք կարող ենք փաստել, որ հասել ենք այն նպատակներին, որոնց ձգտում էինք. Կաթի արտադրությունն աճել է 8-10 անգամ, ստեղծվել են հարյուրավոր նոր աշխատատեղեր, այլ ընկերությունների համար նմանատիպ հզորությունների հասնելու որակի նոր նշաձող է սահմանվել։ Ուրախ ենք, որ մեր համագործակցությունը շարունակվում է նաև սոցիալական նախագծի շրջանակում, և Եվրասիական Զարգացման Բանկը, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրն ու «Երեմյան» ընկերությունների խումբը կիրականացնեն «Կաթ դպրոցներում»՝ մեր երեխաների համար նախատեսված ծրագիրը»։
«Երեմյան» ընկերությունների խմբի գյուղատնտեսական նախագծերի առաքելությունն ու նպատակները բխում են «Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտի տնտեսական զարգացումն ապահովող հիմնական ուղղությունների 2020-2030 թվականների ռազմավարությունից»։ Այս մասին իր ելույթում շեշտեց «Երեմյան» ընկերությունների խմբի Գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Կառավարման խորհրդի անդամ, Մարքեթինգի և հաղորդակցության տնօրեն Լուսինե Երեմյանը։
«Գյուղատնտեսության ոլորտի մրցունակության և արդյունավետության բարձրացում, աջակցություն պարենային անվտանգությանն ու մարդկային, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը կաթնարտադրության ոլորտում, խթանում ոլորտի արդիականացմանն ու զարգացմանը Հայաստանում՝ տեխնոլոգիական նորարարությունների կիրառմամբ, աջակցություն գյուղական համայնքների կայուն զարգացմանը. այս կետերն ամրագրված են ռազմավարությունում։ Մեր գյուղատնտեսական նախագծերում մեկտեղվում են երեք անկյունաքարային գործոններ՝ նորարարությունը, որակը և մարդը։ Սրանք այն սկզբունքներն են, որոնք դրվել են FARM FEST 2024-ի հիմքում և դարձել են մեր կարգախոսն այս տարվա համար», - հավելել է Լուսինե Երեմյանը։
Ըստ Լուսինե Երեմյանի՝ այս նպատակներին հասնելու համար մեկ տարվա ամփոփիչ տվյալներն ավելի քան խոսուն ու տպավորիչ են։ Ֆերմայում 2023-2024թթ ընթացքում արտադրվել է մոտ 10,000,000 լիտր կաթ, արտադրվել ու մատակարարվել է 20,000 տոննա կեր։ Այս պահին Տաշիրի ֆերման ունի 2500 գլուխ խոշոր եղջերավոր, որից 1500-ը կթու կով, 6500 խոզ, որից 600-ը մայր խոզ, 850 հեկտար մշակվող հող կերարտադրության համար, 25 միավոր գյուղտեխնիկա, 150 աշխատակից։
Միջոցառման ընթացքում հայտարարվեց նաև, որ «Երեմյան» ընկերությունների խումբը մեկնարկում է նոր նախագիծ սկսնակ և գործող ֆերմերների համար։ Որպես ֆերմերային տնտեսության օրինակելի բիզնես մոդել՝ ընկերությունն այսուհետ կիսվելու է իր փորձառությամբ ու գյուղատնտեսական պրոդուկտներով, մասնավորապես՝ տոհմային կենդանիներ, գյուղատնտեսական սարքավորումներ և տեխնիկա, կերային հավելումներ, սելեկցիա (տոհմանյութ)։ «Երեմյան» ընկերությունների խմբի Գյուղատնտեսական նախագծերի ղեկավար Արծրուն Խաչատրյանը մանրամասն ներկայացրեց այս ուղղությունները։
Սկսնակ ֆերմերներն այս նախագծի շնորհիվ կարողանալու են ճիշտ և գրագետ կերպով մուտք գործել անասնապահության ոլորտ, իսկ գործող տնտեսություններ կարողանալու են շտկել առկա բացթողումներն ու թերությունները տնտեսության պայմանների, կենդանիների պահվածքի, կերակրման և բուծման մասով։
«Ֆերմերները քայլ առ քայլ կարողանալու են գնահատել իրենց տնտեսությունների կառավարման արդյունավետությունը։ Այս ամենի վերջնական արդյունքը Հայաստանում ոլորտի զարգացումն է, և այն նպատակների իրագործումը, որոնք այսօր շեշտվեցին ու քննարկվեցին»,-նշել է Արծրուն Խաչատրյանը։
Միջոցառման ավարտին տեղի ունեցավ նաև ֆերմայի լավագույն աշխատակիցների խրախուսական պարգևատրման արարողություն։
«Երեմյան» ընկերությունների խմբի գերժամանակակից ֆերմայի և գործարանի հզորությունների շնորհիվ ընկերությունն այսօր արտադրում և սպառողին է ներկայացնում ավելի քան 80 տեսակի ամենաբարձր որակի բնական կաթնամթերք։

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. Summary of one year of achievements at the largest state-of-the-art complex in Tashir and the launch of a leading regional platform in agriculture. Yeremyan FARM FEST was held for the third time.
The event took place on 28 October at the Tashir livestock complex, owned by the Yeremyan Group of Companies, on the first anniversary of the farm. The occasion was attended by representatives of the Armenian Government, Eurasian Development Bank, World Bank, UN Food Program, Embassies, and public and international partner organizations of the farm.
Established under an agreement between the Armenian Government, the Eurasian Development Bank, and the Yeremyan Group of Companies, the Tashir livestock complex is a pioneering facility—unique not only in Armenia but across the region, playing a vital role in advancing Armenia’s agricultural sector. The project aims to introduce a modern approach to animal husbandry, dairy production, milk consumption in Armenia, change the perceptions of high-quality milk, enhancing food security and fostering sustainable economic growth in the country's agro-industry sector.
Aram Ghazaryan, the Governor of Lori Province, delivered the opening remarks, extending congratulations to the Yeremyan Group of Companies. "It’s especially encouraging to see programs like this realized through strong partnership between the Armenian Government and the private sector. I’m confident that this farm, equipped with advanced technology, will set a great example for both large and small farms in the Lori region. This project will not only boost local agriculture but also promote economic growth and improve infrastructure. I would also like to highlight the new jobs created, with that number continuing to grow."
Arman Khojoyan, the Deputy Minister of Economy of Armenia, emphasized that the program has achieved tangible progress in agricultural productivity, the adoption of innovative technologies, and the production of competitive and high-quality products which are the key elements of the Government's vision. "This is more than just the establishment of a farm or a reflection on its first year of operation. It has become a platform for knowledge development. I am pleased to see that this initiative has successfully attracted top international expertise and continues to share this knowledge with sector specialists and farms alike. Additionally, we are witnessing the importance of agricultural machinery within the production value chain being highlighted and demonstrated as part of another key Government program," added Arman Khojoyan.
"Today, we are equipped to maintain full control over our closed production chain, allowing us to deliver the highest quality dairy products and ensure the food safety entrusted to us," said Davit Yeremyan, Founder and General Director of the Yeremyan Group of Companies.
"In our agricultural initiatives, we have developed several key areas. Today, we can speak about breeding economies, implementing modern practices in production, integrating the latest technologies, and continually expanding our capabilities. Now, we are ready to share our expertise, our knowledge, and to dedicate our full potential to elevate agriculture and animal husbandry in Armenia to a new quality and standard. This FARM FEST stands out with its larger scale and more ambitious goals, setting it apart from previous years," mentioned Davit Yeremyan in his speech.
Armen Melkikyan, the Head of Representative Office of the Eurasian Development Bank (EDB) in Armenia, said: “Today, a year later, we can proudly say that we have achieved the goals we set out to reach. Milk production has increased by 8 to 10 times, hundreds of new jobs have been created, and we have established a new quality standard for other companies to strive toward. We are pleased to continue our partnership through this social project, as the Eurasian Development Bank, the UN World Food Program, and the Yeremyan Group of Companies will soon implement the 'Milk Schools' program for our children.”
The mission and goals of the Yeremyan Group's agricultural projects align closely with the "The Strategy of the Main Directions Ensuring Economic Development in the Agricultural Sector of the Republic of Armenia for 2020-2030.” Lusine Yeremyan, Deputy General Director of the Yeremyan Group of Companies, Management Board Member, and Director of Marketing and Communication, highlighted this in her speech.
"Increasing the competitiveness and efficiency of the agricultural sector, supporting food security, developing human and institutional capacities in milk production, encouraging the modernization and advancement of the sector through technological innovations, and ensuring sustainable development of rural areas—these objectives are outlined in the national strategy, and they directly stem from the agricultural goals of the Yeremyan Group. Our agricultural projects are built on three key pillars: innovation, quality, and people. These principles form the foundation of FARM FEST 2024 and serve as our guiding motto for the year," noted Lusine Yeremyan.
She emphasized that the one-year results in pursuing these goals are both significant and impressive. In 2023-2024, the farm produced approximately 10 million liters of milk and delivered 20,000 tons of feed. Currently, the Tashir farm have 2,500 cattle, including 1,500 dairy cows, and 6,500 pigs, of which 600 are sows. The farm also has 850 hectares of cultivated land for fodder production, operates 25 units of agricultural machinery, and employs 150 staff members.
During the event a new project was announced: "Yeremyan Farm" will provide agricultural products and services for both new and established farmers. As a model of exemplary farming, the farm will now share its expertise and agricultural resources, including pedigree animals, professional consulting, agricultural equipment and machinery, feed additives, and breeding material. Artsrun Khachatryan, Head of Agricultural Projects at the Yeremyan Group of Companies, provided a detailed overview of these directions.
Thanks to this project, new farmers will gain the skills needed to effectively enter the field of animal husbandry, while established farms will have the opportunity to address existing gaps and deficiencies related to economic conditions, animal behavior, feeding, and breeding. "Farmers will gradually be able to evaluate the efficiency of their farm management practices. This will lead to the development of the agricultural sector in Armenia and the achievement of the goals discussed today," said Artsrun Khachatryan.
At the end of the event the recognition ceremony was held rewarding the farm’s best employees for their contributions.
It is worth mentioning that thanks to the state-of-the-art farm and factory facilities of the Yeremyan Group, the company now produces and offers over 80 varieties of the highest quality natural dairy products to consumers.