Հնդկաստանի, Եգիպտոսի և Իրաքի քաղաքացիների համար ՀՀ մուտքի վիզա ստանալու կարգը փոխելու նպատակը միգրացիոն հոսքերի արդյունավետ կառավարումն է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարությունը Հնդկաստանի, Եգիպտոսի և Իրաքի քաղաքացիների համար Հայաստան մուտքի վիզա ստանալու կարգում փոփոխություն կատարելու որոշմանն է հանգել՝ ուսումնասիրելով միգրացիոն գործընթացները։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ է կառավարությունը Հնդկաստանի, Եգիպտոսի և Իրաքի քաղաքացիների համար ՀՀ մուտքի վիզա ստանալու ընթացակարգերը խստացնելու որոշում կայացրել։
«Խստացնել բառը մի տեսակ կոշտ է հնչում, որովհետև մենք ընդամենը մեկ փոքր կարգավորում ենք տվել, թե ինչ ճանապարհով այդ երկրների քաղաքացիները կարող են վիզա ձեռք բերել։ Այնպես չէ, որ վիզայի պահանջ չկար, հիմա վիզայի պահանջ է սահմանվել, կամ այնպես չէ, որ վիզայի գներն են շատ բարձրացել, ընդամենը վիզայի ձեռքբերման եղանակներն են փոփոխվել այդ երկրների քաղաքացիների համար։ Այդ որոշմանը մենք հանգել ենք՝ ուսումնասիրելով միգրացիոն գործընթացները, դրանք մանրամասն նշված են կառավարության որոշման հիմնավորման մեջ։ Առկա միգրացիոն հոսքերը մեզ բերել են այն եզրահանգման, որ այդ փոքր կարգավորումն էական նշանակություն կունենա միգրացիոն հոսքերի կառավարման բարելավման հարցում»,- մանրամասնեց Արմեն Ղազարյանը։

Visa procedure changes for Egyptian, Iraqi and Indian nationals aimed at effective management of migration flows
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. The Armenian government made the decision to change the visa procedures for citizens of India, Egypt and Iraq after studying the migration processes, Director of the Migration and Citizenship Service Armen Ghazaryan told Armenpress.
Ghazaryan was asked to explain why the government decided to introduce stricter visa procedures for the citizens of India, Egypt and Iraq. “The word strict sounds a bit harsh, because we’ve simply introduced one small regulation on the way the citizens of these countries can obtain visa,” Ghazaryan said. “It’s not like there was a visa waiver before or the visa costs have increased, the only change is the methods of obtaining visa for the citizens of these countries. We came to that decision by studying the migration processes, and the substantiation of the government decision mentions them in detail. The current migration flows have brought us to the conclusion that this small regulation will have significant importance in improving the management of migration flows.”