Վրաստանում հայտարարել են, որ խորհրդարանը կլինի լեգիտիմ՝ չնայած ընդդիմությունը կարող է հրաժարվել իր մանդատներից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելուց հետո իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունն ստանում է 89 պատգամավորական մանդատ 150-ից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է օրենսդիր մարմնի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
«(Ընդդիմությունը) ստում է, թե կհրաժարվի իր մանդատներից, և խորհրդարանը լեգիտիմ չի լինի: Նույնիսկ շատ լեգիտիմ կլինի: Խորհրդարանը հավաքվում է և 76 ձայնով ճանաչում է 150 պատգամավորի լիազորությունները: «Վրացական երազանք»-ին, ըստ այդ տվյալների, եթե չեմ սխալվում, հասնում է 89 մանդատ: Այնպես որ, ինչպես և 2020 թվականին, Վրաստանի խորհրդարանը կհավաքվի, կճանաչի լիազորությունները, կշարունակի աշխատել ինչպես հարկն է», - խորհրդարանի նախագահի խոսքերն է փոխանցում ՏԱՍՍ-ը։

В Грузии заявили, что парламент будет легитимным, даже при том, если оппозиция откажется от своих мандатов
Одержав победу на парламентских выборах правящая партия “Грузинская мечта - Демократическая Грузия” получила 89 из 150 парламентских мандатов. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге сообщил председатель законодательного органа Шалва Папуашвили.
“(Оппозиция) врет о том, что откажется от своих (избирательных) списков и парламент не будет легитимным. Очень даже легитимным будет. Парламент собирается и 76 голосами признает полномочия 150 депутатов. “Грузинской мечте”, по этим данным, если не ошибаюсь, полагается 89 мандатов. Так что, как и в 2020 году, парламент Грузии соберется, признает полномочия, продолжит работать как надо”, - ТАСС приводит слова спикера парламента.