ԵՄ-ում համարում են, որ Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններն ուղեկցվել են խախտումներով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը և Եվրահանձնաժողովը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին «հետաքննել խախտումները», որոնք, ըստ Բրյուսելի, տեղի են ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի ընտրություններում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայությունը։
«Մենք կոչ ենք անում Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին և այլ համապատասխան մարմիններին կատարել իրենց պարտականությունը՝ արագ, թափանցիկ և անկախ հետաքննելու, հասցեագրելու ընտրական խախտումները և դրանց վերաբերյալ պնդումները։ Այդ խախտումները պետք է պարզաբանվեն և հասցեագրվեն։ Սա անհրաժեշտ քայլ է ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահությունը վերականգնելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Եվրամիությունը «ուշադրությամբ հետևել է խորհրդարանական ընտրություններին նախորդող իրադարձություններին», և Բրյուսելը կարծում է, որ «վերջին ամիսներին Վրաստանի ժողովուրդը ցույց է տվել իր հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին և իրենց երկրի ուղուն դեպի ԵՄ»:
«Քարոզարշավի ընթացքում լայն տարածում են գտել ընտրողների, մասնավորապես՝ պետական հատվածի աշխատակիցների վրա ճնշումների մասին հաղորդումները», - գրված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ԵՄ-ն սպասում է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի (Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակ) վերջնական զեկույցին և հանձնարարականներին, որոնք, ըստ Բրյուսելի, պետք է «իրականացվեն հնարավորինս շուտ»։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն իր հերթին հայտարարել է, որ Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վստահելի չեն, և կոչ է արել հետաքննել ընտրախախտումների մասին բոլոր հաղորդումները։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ եվրոպական կառույցների միջազգային դիտորդների ասուլիսը հաստատել է երկրում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների համապատասխանությունը բոլոր ընտրական սկզբունքներին։
Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում տեղի են ունեցել խորհրդարանական ընտրություններ։ Երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերջին տվյալների համաձայն՝ հաղթել է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը՝ ստանալով ընտրողների 53,93 %-ի աջակցությունը։ Դրան հաջորդում են հինգ տոկոսի շեմը հաղթահարած չորս կուսակցություններ՝ «Կոալիցիան հանուն փոփոխությունների»՝ 11,03 %, «Միացյալ ազգային շարժում»՝ 10,16 %, «Ուժեղ Վրաստան»՝ 8,81 % և «Գախարիան հանուն Վրաստանի»՝ 7,76 %։

В ЕС считают, что парламентские выборы в Грузии прошли с нарушениями
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель и Европейская комиссия опубликовали совместное заявление, в котором призвали Центральную избирательную комиссию Грузии “расследовать нарушения”, которые, по мнению Брюсселя, имели место на парламентских выборах в Грузии.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении внешнеполитической службы ЕС.
“Мы призываем Центральную избирательную комиссию Грузии и другие соответствующие органы выполнить свой долг по быстрому, прозрачному и независимому расследованию и рассмотрению нарушений. (...) Эти нарушения должны быть прояснены и устранены. Это необходимый шаг для восстановления доверия к избирательному процессу”, - говорится в заявлении.
Согласно заявлению, Евросоюз “внимательно следил за событиями, предшествовавшими парламентским выборам”, а Брюссель считает, что “в последние месяцы народ Грузии продемонстрировал приверженность демократическим ценностям и пути своей страны в ЕС”.
“Сообщения о давлении на избирателей, особенно на сотрудников государственного сектора, были широко распространенными в ходе кампании”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что ЕС ждет итогового отчета и рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ (Бюро по демократическим институтам и правам человека), которые, по мнению Брюсселя, должны быть “реализованы как можно скорее”.
Госсекретарь США Энтони Блинкен, в свою очередь, заявил, что результаты парламентских выборов в Грузии недостоверны и призвал провести расследование всех сообщений о нарушениях на выборах.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил ранее, что пресс-конференция международных наблюдателей европейских институтов подтвердила соответствие прошедших в стране парламентских выборов всем избирательным принципам.
26 октября в Грузии прошли парламентские выборы. По последним данным Центральной избирательной комиссии страны, победу одержала правящая партия “Грузинская мечта”, получив поддержку 53,93% избирателей. Далее следуют четыре партии, преодолевшие пятипроцентный барьер: “Коалиция за перемены” - 11,03%, “Единое национальное движение” - 10,16%, “Сильная Грузия” - 8,81% и “За Грузию" - 7,76%.