Վրաստանի իշխանությունները մտադիր են հասնել երկրի նախագահի իմփիչմենթին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավորները 81 ստորագրություն են հավաքել երկրի Սահմանադրական դատարան ներկայացվող նոր հայցի համար, որը վերաբերում է նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի կողմից երկրի Սահմանադրության 52-րդ հոդվածի խախտմանը։ Համաձայն այդ հոդվածի՝ պետության ղեկավարն արտասահմանում ներկայացուցչական լիազորություններ պետք է իրականացնի կառավարության թույլտվությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վրաստանի խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը հաղորդել է, որ հայցը Սահմանադրական դատարան կուղարկվի առաջիկա ժամերին։
Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշում ընդունի, որով կհաստատվի նախագահի կողմից Սահմանադրության խախտման փաստը, ապա խորհրդարանական մեծամասնությունը մտադիր է նախագահ Զուրաբիշվիլիի նկատմամբ իմփիչմենթի գործընթաց սկսել։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, մեկնաբանելով իմփիչմենթի գործընթաց սկսելու՝ խորհրդարանական մեծամասնության որոշումը, հայտարարել է, որ Զուրաբիշվիլին պետք է պաշտոնը թողնի ոչ թե որպես նախկին նախագահ, այլ որպես պաշտոնաթող նախագահ։
«Գործող նախագահը պետք է պաշտոնաթող լինի իմփիչմենթով», - ասել է նա։
Կոբախիձեի խոսքով՝ Զուրաբիշվիլիի իմփիչմենթը խորհրդանշական բնույթ կկրի, քանի որ դեկտեմբերին լրանում է նրա նախագահական ժամկետը։
«Նախագահի նոր թեկնածուի հետ կապված քննարկումը իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունում տեղի կունենա հոկտեմբերի 26-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից անմիջապես հետո», - ասել է վարչապետը։
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին խորհրդարանական մեծամասնությունն արդեն սկսել էր Զուրաբիշվիլիի իմփիչմենթի գործընթացը, սակայն քվեարկության ժամանակ այդ հարցը ձախողվեց ձայների անբավարարության պատճառով։

Власти Грузии намерены добиться импичмента президента страны
Депутаты парламентского большинства Грузии собрали 81 подпись под новым иском, поданным в Конституционный суд страны, в котором говорится о нарушении президентом Саломе Зурабишвили статьи 52 Конституции страны. Согласно этой статье, глава государства должен осуществлять представительские полномочия за рубежом с разрешения правительства.
Как сообщает Арменпресс, в пресс-службе парламента Грузии сообщили, что иск будет направлен в Конституционный суд в ближайшие часы.
Если Конституционный суд примет решение, подтверждающее нарушение Конституции президентом, то парламентское большинство намерено начать процедуру импичмента президенту Зурабишвили.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, комментируя решение парламентского большинства начать процедуру импичмента, заявил, что Зурабишвили должна уйти с поста не как бывший президент, а как президент в отставке.
"Нынешний президент должна быть отстранена от должности путем импичмента", - сказал он.
По словам Кобахидзе, импичмент Зурабишвили будет символическим, поскольку ее президентский срок заканчивается в декабре.
"Обсуждение нового кандидата в президенты от правящей партии "Грузинская мечта" состоится сразу после парламентских выборов 26 октября", - сказал премьер-министр.
В октябре прошлого года парламентское большинство уже начало процесс импичмента Зурабишвили, однако в ходе голосования этот вопрос провалился из-за недостаточного количества голосов.