Փոխվարչապետը բացահայտել է, թե որ քարտեզով է լինելու սահմանազատումը Սյունիքի հատվածում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում միայն մեկ քարտեզին հղում տալը ռիսկային կլինի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ԱԺ արտաքին հարաբերութունների հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը վավերացնելու նախագծի քննարկմանը:
«ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի քարտեզների կազմման գործընթացը տևել է 1974-1978թթ, որը բաղկացած է մոտ 20 կտորից: Այդ բոլոր քարտեզներն անցել են հերթապահություն 1979 թվականին: Բայց նույնիսկ միայն Գլխավոր շտաբի քարտեզի վրա հղում տալը՝ կախված տեղանքից, մասշտաբից և բաց տեղերից, ռիսկային է: Այո, ես կարծում եմ, որ մեկ քարտեզի վրա հղում տալը շատ ռիսկային կլինի թե՛ այս փուլում, թե՛ որևէ այլ փուլում»,-ասաց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ սա է պատճառը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի մեջ որևէ քարտեզի հղում չեն տվել:
Թե կողմերն ինչ վերաբերելի քարտեզ ունեն կամ կունենան, Գրիգորյանը չցանկացավ շատ բաց քննարկումներ ունենալ հարցի շուրջ:
«1976 թվականի քարտեզը վերաբերելի է միայն Տավուշի հատվածին: Սյունիքինը 78 թվականինն է»,-ասաց փոխվարչապետը՝ այլ փակագծեր չբացելով:

Deputy PM reveals map for delimitation in Syunik section
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Citing only one map in the delimitation process would be risky, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan has said.
“The process of forming the maps of the USSR armed forces general staff lasted from 1974 to 1978 and is composed of nearly 20 parts. All these maps took effect in 1979. But even citing only the General Staff map, depending on the terrain, size and open parts, is risky. Yes, I think that citing one map would be very risky both in this phase and in another phase,” Grigoryan said at a parliament committee hearing, adding that this is the reason why the regulation of the joint activity of the border delimitation commissions signed between Armenia and Azerbaijan did not cite any map.
Grigoryan refused to disclose what specific map the parties have or will have. “The 1976 map pertains only to the Tavush section. Syunik’s is the [map] of 1978,” he said without elaborating.