Փոխվարչապետը բացահայտել է, թե որ քարտեզով է լինելու սահմանազատումը Սյունիքի հատվածում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում միայն մեկ քարտեզին հղում տալը ռիսկային կլինի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ԱԺ արտաքին հարաբերութունների հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը վավերացնելու նախագծի քննարկմանը:
«ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի քարտեզների կազմման գործընթացը տևել է 1974-1978թթ, որը բաղկացած է մոտ 20 կտորից: Այդ բոլոր քարտեզներն անցել են հերթապահություն 1979 թվականին: Բայց նույնիսկ միայն Գլխավոր շտաբի քարտեզի վրա հղում տալը՝ կախված տեղանքից, մասշտաբից և բաց տեղերից, ռիսկային է: Այո, ես կարծում եմ, որ մեկ քարտեզի վրա հղում տալը շատ ռիսկային կլինի թե՛ այս փուլում, թե՛ որևէ այլ փուլում»,-ասաց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ սա է պատճառը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի մեջ որևէ քարտեզի հղում չեն տվել:
Թե կողմերն ինչ վերաբերելի քարտեզ ունեն կամ կունենան, Գրիգորյանը չցանկացավ շատ բաց քննարկումներ ունենալ հարցի շուրջ:
«1976 թվականի քարտեզը վերաբերելի է միայն Տավուշի հատվածին: Սյունիքինը 78 թվականինն է»,-ասաց փոխվարչապետը՝ այլ փակագծեր չբացելով:

Вице-премьер Армении рассказал, по какой карте будет проходить делимитация границы на Сюникском участке
Ссылаться только на одну карту в процессе делимитации между Арменией и Азербайджаном было бы рискованно.
Как сообщает Арменпресс, об этом вице-премьер-министр Армении Мгер Григорян заявил на заседании комиссии по внешним связям НС в ходе обсуждения проекта ратификации регламента о деятельности комиссий по делимитации границ между Арменией и Азербайджаном.
"Процесс составления карты Генерального штаба Вооруженных Сил СССР, которая состоит примерно из 20 компонентов, длился с 1974-го по 1978 год. Все эти карты были сняты с дежурства в 1979 году. Но даже просто ссылаться на карту Генштаба, в зависимости от местности, масштаба и открытых пространств, рискованно. Да, я думаю, что давать ссылку на одну карту будет очень рискованно как на этом этапе, так и на любом другом", - сказал Григорян.
Он добавил, что именно по этой причине они не дали никакой ссылки на карту в регламенте о совместной деятельности комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.
Григорян не захотел слишком открытых дискуссий по вопросу о том, какая карта есть или будет у сторон.
«Карта 1976 года относится только к Тавушскому секторе. По Сюнику - 1978 года", - сказал вице-премьер, не раскрывая других скобок.