ԱՄՆ-ում մահացել է իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մահացել է պաշտոնական Անկարայի կողմից ահաբեկչական հռչակված FETÖ կազմակերպության ղեկավար, 2016 թվականի հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ մեղադրվող իսլամի քարոզիչ, միլիարդատեր Ֆեթուլլահ Գյուլենը, ով ապրում էր ԱՄՆ-ում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, լուրը Hürriyet թերթի թղթակիցը հաստատել է CNN TÜRK-ի ուղիղ եթերում։
Ըստ CNN TÜRK-ի՝ 83-ամյա Գյուլենի մահվան մասին տեղեկությունը հաստատել է նաև նրա եղբորորդին՝ Էբուսսեմե Գյուլենը։
Ֆեթուլլահ Գյուլենը մահացել է հոկտեմբերի 20-ի երեկոյան։ Տեղեկության համաձայն՝ մահը վրա է հասել առողջական վիճակի պատճառով։ Նա բացի երիկամային անբավարարությունից ու շաքարային դիաբետից, ունեցել է նաև դեմենցիա։
«Հիզմեթ Հարեքեթի» ազդեցիկ կրոնական կազմակերպության առաջնորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժումը արդի իսլամ քարոզող հզոր շարժում է: Այն հարյուրավոր դպրոցներ ունի աշխարհի բազմաթիվ իսլամական երկրներում, այդ թվում` Թուրքիայում: Շարժումը քարոզում է իսլամական չափավորություն, հանդուրժողականություն, միջկրոնական երկխոսություն, իսլամի և ժողովրդավարության համատեղելիություն: Ֆեթուլլահ Գյուլենը, ով 1998 թվականից որպես վտարանդի բնակվում էր ԱՄՆ-ում, նախկինում մեծ ազդեցություն է ունեցել թուրքական կառավարության և ուժային կառույցների վրա: Թուրքիայի իշխանությունները Գյուլենին մեղադրում էին 2016 թվականի հուլիսին հեղաշրջում կազմակերպելու մեջ, ինչի հետևանքով երկօրյա դիմակայության ընթացքում զոհվել էր ավելի քան 250 մարդ, վիրավորվել՝ 2,2 հազարը։ Պաշտոնական Անկարան բազմիցս ԱՄՆ-ից պահանջել է արտահանձնել Գյուլենին, սակայն նրան չեն արտահանձնել։

В США скончался лидер организации FETÖ, главный оппонент Эрдогана - Фетхуллах Гюлен
В США скончался проживавший в этой стране исламский проповедний, лидер объявленной официальной Анкарой террористической организацией организации FETÖ, миллиардер Фетхуллах Гюлен обвиненный властями Турции в организации попытки государственного переворота 2016 года.
Как сообщает Арменпресс, эту новость подтвердил корреспондент газеты Hürriyet в прямом эфире CNN TÜRK.
Как сообщает CNN TÜRK, информацию о смерти 83-летнего Гюлена подтвердил и его племянник Эбуселеме Гюлен.
Фетхуллах Гюлен скончался вечером 20 октября. По информации, смерть наступила по состоянию здоровья. Помимо почечной недостаточности и диабета, у него была еще и деменция.
Движение Фетхуллаха Гюлена, лидера влиятельной религиозной организации «Хизмет Харекет», является мощным движением, продвигающим современный ислам. Имеет сотни школ во многих исламских странах мира, в том числе в Турции. Движение пропагандирует исламскую умеренность, толерантность, межрелигиозный диалог, совместимость ислама и демократии.
Фетхуллах Гюлен, живущий в изгнании в США с 1998 года, ранее пользовался большим влиянием на турецкое правительство и властные структуры. Турецкие власти обвинили Гюлена в организации государственного переворота в июле 2016 года, в результате которого в ходе двухдневного противостояния были убиты более 250 человек и 2200 получили ранения. Официальная Анкара неоднократно просила США экстрадировать Гюлена, но получала отказ.