Բայդենը խոստացել է Ուկրաինային առանց աջակցության չթողնել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ձմեռային սեզոնը դժվար կլինի Ուկրաինայի համար, և Կիևի դաշնակիցները նրան չպետք է առանց աջակցության թողնեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, որը գտնվում է Բեռլինում։
«Ձմեռը դժվար է լինելու, բայց մենք չպետք է հանձնվենք: Մենք պետք է պահպանենք աջակցությունը, շարունակենք առաջ շարժվել, մինչև Ուկրաինան հասնի ազնիվ, տևական խաղաղության, որը համապատասխանում է ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթներին», - Բայդենի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
ԱՄՆ նախագահը Գերմանիայի իշխանություններին շնորհակալություն է հայտնել Ուկրաինային օգնելու համար։
Բացի այդ, Սպիտակ տան մամուլի միավորման տեղեկատվության համաձայն, Ջո Բայդենը Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ քննարկել է համատեղ գործողություններն՝ Ուկրաինային օգնություն ցուցաբերելու և Մերձավոր Արևելքում իրավիճակն ապաէսկալացնելու համար։
Բայդենը ժամանել է Գերմանիա՝ Ուկրաինայի և Մերձավոր Արևելքի թեմաները քննարկելու Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ։
Չորս ղեկավարները պլանավորել էին հոկտեմբերի 12-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ հանդիպել Գերմանիայում ամերիկյան Ռամշտայն ավիաբազայում, սակայն հանդիպումը չեղարկվեց, քանի որ Բայդենն իր ուղևորությունը Եվրոպա հետաձգեց «Միլթոն» փոթորկի պատճառով։

Президент США пообещал не оставить Украину без поддержки
Зимний сезон выдастся трудным для Украины, и союзники Киева не должны оставить его без поддержки. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявил президент США Джо Байден.
"Зима будет сложной, но нам нельзя сдаваться. Мы должны сохранять поддержку, продолжать двигаться вперед, пока Украина не добьется честного длительного мира, соответствующего положениям Устава ООН", - сказал Байден в пятницу в Берлине.
Он поблагодарил власти Германии за помощь Украине.
Кроме того, по информации пресс-пула Белого дома, Байден обсуждал с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером совместные действия для оказания помощи Украине и для деэскалации ситуации на Ближнем Востоке.
Байден прибыл в Германию обсудить темы Украины и Ближнего Востока с канцлером Германии Олафом Шольцем, президентом Франции Эммануэлем Макроном и премьер-министром Великобритании Киром Стармером.
Четыре лидера планировали встретиться 12 октября с президентом Украины Владимиром Зеленским на авиабазе "Рамштайн", однако встреча была отменена, поскольку Байден отложил поездку в Европу из-за урагана "Милтон".